Новини
Новини Київської області
Суспільство
Надзвичайні новини
Київщина-суспільство
Надзвичайні ситуації

Порушення умов тримання засуджених у Київському слідчому ізоляторі


У рамках реалізації національного превентивного механізму працівниками Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини здійснено моніторинговий візит до державної установи "Київський слідчий ізолятор".

Під час візиту виявлено ряд суттєвих порушень вимог національного законодавства та недотримання міжнародних рекомендацій і норм у сфері поводження із засудженими та особами, узятими під варту.

Зокрема, виявлено порушення права засуджених та осіб, узятих під варту, на належні умови утримання. На час візиту камери для підслідних були переповнені ув’язненими, яких не забезпечено особистим простором та спальним місцем. Внаслідок цього, частині ув’язнених доводилось спати по черзі, чи безпосередньо на підлозі. Незважаючи на заходи, які вживаються адміністрацією слідчого ізолятору з проведення ремонтних робіт, більшість камер слідчого ізолятору, який було зведено понад двісті років тому, продовжують перебувати у непридатному для утримання в’язнів стані (вкриті грибком та пліснявою).

Внаслідок відсутності доступу до чистої питної води, засудженим та особам, узятим під варту, доводиться пити водопровідну воду.

Камери більшості карцерів слідчого ізолятора мають недостатнє природнє та штучне освітлення.

Матраци, подушки засуджених та осіб, узятих під варту, знаходиться у вкрай зношеному стані та потребують заміни та списання. Попри наявності на складах слідчого ізолятора достатньої кількості постільної білизни, в’язням її фактично не видають. Засуджені самостійно перуть свою білизну та одяг, які сушать безпосередньо в камерах.

Також в установі порушуються вимоги Закону України "Про попереднє ув’язнення" щодо роздільного тримання у місцях попереднього ув’язнення осіб, яких вперше притягнуто до кримінальної відповідальності, окремо від осіб, які раніше притягалися до кримінальної відповідальності тощо.

Крім цього, моніторами виявлено випадок неналежного виконання адміністрацією слідчого ізолятора обов’язків щодо захисту ув’язнених від можливих посягань на їх життя та здоров’я. Зокрема, в ході візиту було виявлено ув’язненого з тілесними ушкодженнями, які були ним отримані під час перебування в слідчому ізоляторі. Тільки після втручання представників Секретаріату Уповноваженого було вжито заходів щодо забезпечення особистої безпеки ув’язненого.

В камерах збірного відділення, на час візиту було відсутнє штучне освітлення, самі камери вкриті «шубою», не обладнані туалетом.

У порушення санітарно-гігієнічних норм у харчоблоці на час візиту не працював жоден холодильник чи морозильна камера. Добові проби страв та продукти харчування з коротким терміном придатності зберігались при кімнатній температурі. В їдальні засуджені, залишені в слідчому ізоляторі для роботи з господарчого обслуговування, миють брудний посуд та інвентар холодною водою. З невідомих причин засудженим, які перебувають на котловому забезпеченні, не отримують перших страв, які, зі слів багатьох ув’язнених, видаються один раз у декілька днів.

Попри відсутність у майстерні слідчого ізолятора безпечних умов праці для ув’язнених (витяжної вентиляції) та забезпечення робітників засобами захисту (протигаз, спецодяг), на території слідчого ізолятора з порушенням Правил охорони праці на об'єктах з виробництва синтетичних мийних засобів, затверджених наказом Міністерства енергетики та вугільної промисловості від 28.08.2013 № 599, здійснюється виробництво миючих засобів із використанням кислот, лугів, а також інших хімічних сполук, які зберігаються безпосередньо в цеху.

Незважаючи на різке пониження середньодобової температури в частині камер відсутні вікна та шибки. Ув’язнені закривають їх ковдрами та простирадлами.

Незважаючи на те, що у деяких камерах та корпусах слідчого ізолятора встановлено бойлери (водонагрівачі), ув’язнені жінки не мають доступу до гарячого водопостачання. Миття більшості ув’язнених в лазні не проводиться. Внаслідок цього їм доводиться митись в камерах холодною водою.

За результатом моніторингового візиту до Міністерства юстиції України та правоохоронних органів буде спрямований відповідний звіт із зазначенням виявлених порушень прав засуджених та наданням практичних рекомендацій щодо їх усунення.

Уповноважений Верховної Ради України з прав людини