Новини
Чорнобиль
Екологія

Почути кажана скоро можна буде у Чорнобильській зоні


У рамках проєкту «Полісся – дика природа без кордонів» у Чорнобильській зоні стартували роботи з акустичного моніторингу кажанів.

Як зазначається на фейсбук-сторінці Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, рукокрилі – один зі скарбів тваринного світу Чорнобильського заповідника. На сьогодні їх там виявлено 16 видів. Кажани домінують серед ссавців у переліку Червоної книги України – до неї включено 13 з 16 видів. Ці нічні тварини є індикатором цінних природних комплексів, особливо – старовікових лісів.

Водночас кажани є досить складними об’єктами для досліджень. Невеликий розмір, активний політ, нічна активність та важкодоступні денні сховища – все це суттєво обмежує можливості для контакту з дослідником.

Зрушення сталися лише наприкінці ХХ століття, коли в практиці польових досліджень почали широко застосовувати детектори, що фіксували ультразвуковий сигнал, за допомогою якого кажани сканують навколишній простір. Таким чином тварин можна було не побачити, а почути і, тим самим, дізнатися про їх присутність, щільність та часову активність.

Зараз дослідники використовують звукозаписуючі прилади – ресивери, які в стаціонарному режимі, протягом кількох діб, записують «голоси» кажанів. Потім інформація з них знімається та обробляється на комп’ютері.

Цікаво, що Чорнобильський заповідник став першою моніторинговою ділянкою з мережі, яка покриває все Полісся. На заповідній території обладнано десять точок спостереження з ресиверами.

Фото: Денис Вишневський та з відкритих інтернет-джерел

Дізнайтесь про цікаві факти та історію Міжнародного дня біологічного різноманіття, який выдзначався 22 травня.

Раніше ми повідомляли, що влітку на Україну чекає посуха, – AccuWeather