Новини
Україна
Культура
Події
Хороші новини

Підземелля Луцька відкрили для екскурсантів


У підземних приміщеннях кафедрального собору Святих Апостолів Петра і Павла в обласному центрі Волині відбулося офіційне відкриття оновленої експозиції

Підземелля завжди здаються чимось таємничим, особливо, коли вони розташовані у старовинних будівлях. Таких чимало і в Луцьку, а справжній їх комплекс, та ще  й найбільший у місті – під кафедральним собором Святих Апостолів Петра і Павла.

«Під спорудженим у 1616–1646 рр. єзуїтським храмом є три підземних поверхи, на яких був і так званий теплий храм, і погребальні камери, і підземний колодязь. Призначення більшості приміщень і понині залишається загадкою для науковців. У 1946 р. костел у католиків забрала радянська влада. І якщо про наземний комплекс костелу й монастиря ще так-сяк дбали, то збереженням підвалів ніхто не займався. Тут влаштували овочевий склад і замурували всі вентиляційні канали, що, звісно, не могло не вплинути на загальний стан історичної пам’ятки. Поступово величні підземелля перетворилися на закинутий смітник, розповідає ресурс monitor-press.

І ззначає, що частина цих підземель могли б бути втраченими, однак унікальні приміщення врятував  ентузіаст-краєзнавець Олег Виноградов, який віддав справі збереження луцьких підземель сорок років. Упродовж багатьох років сам досліджував їх, а потім долучив до справи дітей, створивши у 1987 р. дитячий любительський спелеологічний гурток «Ентузіаст». Діти під його керівництвом поступово розчистили підземелля від сміття. Ентузіаст відкачував воду із затоплених приміщень, а також провів освітлення.

5 березня у підземеллях відкрилась оновлена експозиція і відбулась перша екскурсія.

«На честь Олега Виноградова в підземеллі, яке фактично було його другою (а може й навіть першою) домівкою, була відкрита меморіальна дошка, яку освятив парох кафедральної парафії, отець-канонік Павло Хом’як. Зараз справу Олега Виноградова продовжують Державний історико-культурний заповідник у співпраці з кафедральною парафією. Кілька останніх місяців підземелля були закриті для відвідувачів, адже працівники заповідника, студенти історичного факультету Східноєвропейського національного університету імені Лесі Українки в Луцьку, парох, отець-канонік Павло Хом’як і вікарій Роман Власюк працювали, щоби привести приміщення у відповідний вигляд. Були відкриті й розчищені нові галереї, встановлено східці та поручні для пересування, поповнено експозиції. У одному з «нових» коридорів влаштована виставка, присвячена видатним єпископам і священикам Луцької дієцезії. У всіх залах і коридорах встановлено сучасне освітлення, яке в розмірі 350 тис. грн профінансувала Волинська обласна рада, інформує monitor-press.

Фото з ресурсу monitor-press.