Парламент ухвалив закон про всеукраїнський референдум
За ухвалення законопроекту в другому читанні і в цілому проголосували 255 народних депутатів.
Сьогодні, 26 січня, Верховна Рада ухвалила в другому читанні і в цілому закон №3612 «Про всеукраїнський референдум», ініційований президентом України. У першому читанні президентський законопроєкт Верховна Рада ухвалила торік 18 червня.
Як голосували народні обранці?
Рішення про прийняття нового закону підтримали 255 народних депутатів. Фактично у повному складі підтримали закон депутати від «Слуги народу» - 226 голосів «за», лише двоє з фракції не голосували. У повному складі законопроект підтримали і нардепи із групи «Довіра». До них приєдналися дев'ять позафракційних парламентаріїв.
«Європейська солідарність» і «Голос» голосували проти повним складом фракцій.
Які питання можуть бути винесені на всеукраїнський референдум?
На всеукраїнський референдум може виноситися лише одне питання.
Як повідомив Укрінформ, ухвалений 26 січня закон передбачає такі види всеукраїнського референдуму за предметом:
- затвердження закону про внесення змін до розділів І, ІІІ, XIII Конституції України;
- вирішення питання загальнодержавного значення;
- зміна території України;
- втрата чинності законом України або окремими його положеннями.
Які питання не можуть бути предметом всеукраїнського референдуму?
Разом з тим закон передбачає, що предметом всеукраїнського референдуму не можуть бути такі питання:
- які суперечать положенням Конституції України, загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права, закріпленим насамперед Загальною декларацію прав людини, Конвенцією про захист прав людини і основоположних свобод, протоколами до неї;
- які спрямовані на ліквідацію незалежності України, порушення державного суверенітету і територіальної цілісності України, створення загрози національній безпеці України, розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі;
- щодо питань податків, бюджету, амністії;
- віднесені Конституцією України і законами України до відання органів правопорядку, прокуратури чи суду.
Хто може ініціювати всеукраїнський референдум?
Президентом України призначається всеукраїнський референдум щодо затвердження змін в Конституції до розділу І «Загальні положення», розділу ІІ «Вибори. Референдум» і розділу ХІІІ «Внесення змін до Конституції України».
Верховною Радою, згідно з Конституцією України, призначається всеукраїнський референдум щодо зміни території України.
За народною ініціативою всеукраїнський референдум проголошується указом президента України відповідно до Конституції, якщо його ініційовано із додержанням встановлених Конституцією вимог щодо організації і порядку проведення. Такий референдум оголошується за народною ініціативою на вимогу не менш як 3 мільйонів громадян України, які мають право голосу, за умови, що підписи щодо призначення всеукраїнського референдуму зібрано не менш як у двох третинах областей і в кожній області – не менш як по 100 тисяч підписів.
Закон також визначає можливості запровадження електронних процедур під час організації та проведення всеукраїнського референдуму, в тому числі електронних голосувань.
За словами першого заступника голови парламенту Руслана Стефанчука, лише після ухвалення окремого закону набудуть чинності норми щодо електронного голосування.
«Погляд» повідомляв, що виділено кошти для райдержадміністрацій, які ліквідуються.
Також «Погляд» інформував, що у Верховній Раді пропонують посилити контроль за кнопкодавами.
Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш телеграм-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.