Новини
Всесвіт

Отримано перші детальні знімки найпотужнішого явища у Всесвіті


Міжнародна група вчених вперше отримала високоточні знімки джети – найпотужнішого явища у Всесвіті, що виникає при зіткненні двох галактик.

Злиття астрономічних систем створює так званий релятивістський струмінь – потік заряджених частинок, які рухаються майже зі швидкістю світла. При цьому в космічний простір за одну секунду випромінюється стільки енергії, скільки Сонце буде виробляти за весь період свого життя. Він складається з інтенсивних радіохвиль, рентгенівських і гамма-променів, повідомляє The Newsstand.

Кілька великих земних телескопів «зловили» момент зіткнення галактики, що має назву TXS 2116-077 з іншою, безіменною, галактикою аналогічної маси. Обидві мають еліптичну форму, оскільки кожна з них раніше утворилася в результаті злиття двох спіральних галактик. Як пояснили астрофізики з Клемсонского університету Марко Аджелло, таким чином була підтверджена теорія про те, що джет може формуватися при такій структурі космічних систем.

Довідково:
Релятивістські струмені, джети (англ. Relativistic jet) – струмені плазми, що вириваються з центрів (ядер) таких астрономічних об'єктів, як нейтронні зорі, активні галактики, квазари й радіогалактики. Першим такий струмінь виявив астроном Гебер Кертіс у 1918 році.

«Колись вважалося, що релятивістські струмені зароджуються в старіших галактиках еліптичної форми з активним ядром, що представляє собою надмасивну чорну діру. Тепер ми знаємо, що це явище може статися і при злитті молодих спіральних галактик», – сказав Марко Аджелло.

Астрономи зазначили, що їм пощастило вдвічі, оскільки їм вдалося побачити джерело імпульсу. Попередні спроби були невдалими, оскільки яскраве світіння джета закривало всі об'єкти, що знаходилося поруч.

До речі, наразі галактика Чумацький Шлях, в якій знаходиться Земля, перебуває в стані спокою. Але за розрахунками вчених через кілька мільярдів років вона зіллється з найближчої галактикою Андромеди.