#Розслідування #сесія #Розслідування #ірпінь #Карплюк #Розслідування #Діти #екологія #ірпінь #Освіта #сесія #ірпінь #історія #Карплюк #сесія #екологія #ірпінь #історія #Освіта #ирпень
Новини
Україна

Новий виборчий кодекс запрацює з 2023 року

11.07.2019 Катерина Бенке 0

Фото: tsn.ua

У Верховній Раді 17 разів намагались ухвалити проект, адже нардепи виходили із зали у найвідповідальніші моменти.

Про це повідомляють у "BBC Україна".

Кодекс, який об'єднує п'ять законів, пов'язаних з виборчим процесом, почне діяти з 1 грудня 2023 року - напередодні чергових виборів у Верховну Раду (відбудуться у жовтні 2024 року). Сам проект з'явився восени 2015 року, а 2017 року був ухвалений. Останні місяці парламент працював над внесенням до закону правок.

Серед новацій, які з'явились у кодексі - гендерні квоти, "коротші" бюлетені та нова система відкритих списків.

Так на парламентських виборах громадяни голосуватимуть окремо за партію та окремо за члена з цієї партії. Фактично українці визначатимуть, хто з їх партійного списку пройде у Верховну Раду. Лідери партій так само змагатимуться за голоси виборців, однак вони отримуватимуть так званий "компенсаційний мандат" - розподілені залишки голосів.

Бюлетені також зміняться: замість довгих листків з прізвищами і галочками навпроти них з'являться короткі бюлетені, де потрібно буде поставити номер партії та номер кандидата з партії. Списки всіх політсил та їх членів висітимуть у кабінках для голосування.

Побільшає у політиці жінок. Згідно з кодексом близько 30% партії мають складати представники одної зі статей. "При формуванні загальнодержавного та регіональних виборчих списків кандидатів у депутати партія повинна забезпечити присутність у кожній п’ятірці (місцях з першого по п’яте, з шостого по десяте і т.д.) кожного виборчого списку як чоловіків, так і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі)", - йдеться у статті 6 кодексу.

Достатня кількість депутатів (230 осіб) проголосувала за Виборчий кодекс лише на 17 раз. За інформацією ВВС, депутати пропонували все нові та нові правки, а також "випадково" виходили під час голосування. Нарешті спікер парламенту Андрій Парубій спустився у залу та почав вмовляти нардепів віддати свої голоси. Після цього рішення прийняли.