Новини
Новини Київської області
Вишгород
Хороші новини

Нова система шкільного харчування на Вишгородщині: чи смачно?


Журналісти «Погляду» разом з районним керівництвом побували у Вишгородській школі №1, де дітям пропонують гарячі обіди

…Діти ретельно дотримуються правил гігієни: спочатку миють руки, і тільки потім заходять до їдальні. Там на них уже чекає обід: молочний суп, запіканка, яйце… Про те, що смачно, видно відразу, школярі «уплітають» страви, як кажуть, за обидві щоки. Втім, запитуємо, чи подобається обід – з усмішкою кажуть: так! На тарілках не лишається нічого. Вчителька 2-в класу Наталя Василівна радіє, що діти їдять залюбки. Задоволені й кухарі Ганна Кушнір і Наталя Лень, що дітям до смаку їхні страви.

Втім, ще донедавна було зовсім не так. "Протягом першого семестру діти харчувалися соком і булочкою. І лише з 27 січня ми почали повноцінне гаряче харчування", розповів директор школи Олег Тимченко.

Як уже повідомляв «Погляд», у школах Вишгородського району запровадили нову систему харчування. З інспекційним візитом до школи №1 завітало районне керівництво – в.о. голови РДА Олексій Данчин, голова районної ради Ростислав Кириченко, начальник відділу освіти Вишгородської РДА Тетяна Фороща. Адже саме з ініціативи районного керівництва було вирішено змінити систему харчування школярів.

«Ще торік ми спільно з районною радою, спільно з депутатами прийняли рішення повністю змінити систему організації харчування школярів. Тобто відмовитися від послуг сторонніх організацій, які закуповували продукти, готували, фактично самі господарювали на шкільних харчоблоках. Ми ж вирішили загадати «добре забуте старе», і відновити те, що було 10-15 років тому. Повернули до штату шкіл кухарів, самі здійснили відкриту прозору закупівлю продуктів, розробили меню і самі почали харчувати дітей по всіх школах району. І, звичайно, будемо самі  контролювати стан харчування, якість  продуктів, і  прагнемо, щоб адміністрація школи, самі діти, батьки впливали на якість харчування, на меню і  щоб усі ці процеси були в керовані й осмислені. Другий день у районі запроваджене таке харчування, ми хотіли переконатися, чи це добре працює, чи дітям подобаються обіди, і ми задоволені результатами», зауважив в.о. голови РДА Олексій Данчин.

Чим же не подобалась попередня система харчування? Як пояснила начальник відділу освіти Вишгородської РДА Тетяна Фороща, насамперед якістю харчування. Було несмачно, перші страви, наприклад, діти не брали взагалі, а якщо їм навіть насипали у тарілки, то повертали, не покуштуваши.

«Якби було все добре, ту систему харчування школярів ніхто б не змінював», зауважив Олексій Данчин і додав, що стара система не давала можливості нормально вирішувати питання  поточного ремонту, заміни обладнання, оновлення посуду, тощо.

А ось нині школі №1 є чим похвалитися: відремонтована кухня і їдальня, нове обладнання функціональне і зручне. Не порівняти з тим, що було ще на початку навчального року. Тоді харчоблок школи був, можна сказати, у плачевному стані, адже попередній ремонт був зроблений… у 1976 році! Фактично – тодішні школярі уже онуків до школи привели, а в оздобленні їдальні нічого не змінилося з часів їхнього дитинства.

«Ця їдальня була у найгіршому стані, найгірший стан електрики, тощо. Відверто кажучи, враження були неприємні, бо й  грибок де-не-де був, і температурного режиму зберігання продуктів неможливо було дотриматися. А коли з’явилась можливість зробити ремонт за кошти районного бюджету, ми втілили цей проєкт. Ремонт, який тривав із вересня минулого року, обійшовся у півтора мільйона гривень, і на обладнання десь мільйон гривень пішов. І сьогодні ми побачили хороші умови як для кухарів, так і для школярів. А ще подивились, як зберігаються продукти у  підвалі, в належному стані. Це дуже важливо, коли є умови – де зберігати, готувати і подавати дітям їжу на належному санітарному рівні. Щойно пішли діти на урок задоволені, сказали, що харчування краще, ніж було. Будемо намагатися тримати цю марку», зауважив голова районної ради Ростислав Кириченко.

От тільки… Харчування за новою системою доступне не для всіх школярів. Гарячими обідами забезпечують усіх учнів 1-4 класів, а також дітей пільгових категорій 5-11 класів. А решта? У них немає можливості брати гарячі обіди навіть за гроші. Добре, що неподалік школи №1 є кафе, куди діти бігають за булочками-бутербродами на перервах. Але ж не біля кожної школи є така точка харчування.

Втім, це питання районна влада також обіцяє вирішити, зокрема, завдяки облаштуванню у школах буфетів. "Там діти зможуть купити свіжу випічку або ланч-бокси, чи ще щось корисне – але не чипси", зауважив Олексій Данчин. Але це, вочевидь, втілиться лише у наступному начальному році, як і ще одна задумка районної влади – зробити зручні харчоблоки і їдальні у всіх школах району. На це вже закладені кошти. Роботи планують почати після старту літніх канікул і до 1 вересня завершити.

Усе добре, але… Як повідомляв «Погляд», у низці шкіл району із 29 січня розпочинається карантин у зв’язку зі збільшенням кількості захворювань на грип і ГРВІ. 

«Тільки-но запровадили гаряче харчування – й на карантин, - переймається Тетяна Фороща. - У зв’язку з цим навіть довелося трохи змінити меню. Сьогодні за нашим двотижневим затвердженим меню – це було меню завтрашнього дня. Тому що змушені були використати продукти, які швидко псуються. Уже призупинили закупівлю продуктів по деяких школах, враховуючи таку ситуацію. Адже стрімко зростає кількість відсутніх учасників навчального процесу. Подивимось, яка буде картина і потім прийматимемо рішення щодо коригування».

Фото автора