На Вишгородщині від буревію впав унікальний 200-річний дуб
Ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Дуби княгині Ольги», що розташована у селі Новосілки, потребує пильної уваги
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2020/06/Dub_krona.jpg)
В історії Вишгородського району є маловідомі сторінки, відгомін яких, втім, дійшов до наших днів. Одна з них пов’язана з селом Новосілки, на території якого, в урочищі «Лужок», розташована ботанічна пам’ятка природи місцевого значення «Дуби княгині Ольги». Їм від 200 до 400 років. Безумовно, «Дуби княгині Ольги» - лише поетична назва, адже вони були посаджені на декілька століть пізніше Ольжиного часу. Вочевидь, назва ця перегукується з історичним минулим села, де в дохристиянські часи ріс священний ліс, дубам у якому поклонялися язичники, що жили у цих краях. Княгиня Ольга заснувала у цій місцевості селище Ольжичі і збудувала храм, у який віддала ікону Святого Миколая, привезену з Греції.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2020/06/Dub_velykyj1-1.jpg)
У ХІІІ Ольжичі були спалені князем Мстиславом. І тільки пізніше в одній з частин колишніх Ольжичів почали селитись люди, які займалися мисливством та рибальством. Село назвали Новосілками.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2020/06/Duby_vlada-1.jpg)
«Місцевість, де ростуть ці дуби, називається Микільська пустинь. Тут до 1930 року існував храм, це була територія Микільського Пустинного Задеснянського монастиря, який підпорядковувався Софії Київській. Тут проживали ченці, і за віком дерев можна припустити, що саме вони посадили ці дуби і доглядали за ними», розповідає директор Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук Влада Литовченко.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2020/06/Dub_tablychka_osn.jpg)
Вона перейнялася станом і долею «Дубів княгині Ольги», адже нині, як з’ясувалося, допомога пам’ятці природи потрібна, бо ситуація, що виникла навколо дерев, непокоїть громадськість. До Вишгородського історико-культурного заповідника, власне, до Влади Литовченко, звернувся громадський активіст Арсен Толстих, який повідомив, що територія біля дубів перетворюється на смітник і попросив допомоги і сприяння у збереженні і утримання і в належному стані пам’ятки.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2020/06/Dub_tablychka.jpg)
Та далі з’ясувалося, що все це тільки «квіточки». Бо коли керівництво ВІКЗ з активістами приїхали до пам’ятки, то побачили, що дерева – в різному стані збереженості.
Зокрема, найбільший, 400-річнй дуб, який, є одиним з найбільших дубів Київщини, дбайливо обнесений ланцюговою загорожею, біля нього – охоронна табличка. «Бачимо, що він доглянутий, що його люблять люди, - каже Влада Литовченко. - Та для будь якої пам’ятки найгірше, це людська байдужість. Бо дані, де знаходяться третій, четвертий, п’ятий об’єкти -- багато сміття, ця місцевість практично перетворюється на сміттєзвалище, що неприпустимо. Але те, що ми побачили на місці шостого дуба, нас спантеличило. Це дерево повалене буревієм, а точніше – людською байдужістю, можна сказати вандалізмом. Тому що всередині цього дуба було випалене дупло, і коли у травні був буревій, цей дуб повалився».
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2020/06/Duby_Arsen1.jpg)
Втім, проблема виникла не сьогодні. Ще у 2017 рокі Київський еколого-культурний центр повідомляв про те, що деякі з цих дубів потребують лікування, що помічено випалені дупла, а одне з нерев понівечене ударом блискавки. Та, вочевидь, і то був не початок проблеми, бо ще в 2014 році екожурналіст Олег Листопад писав у своєму блозі про те, що один з дубів вигнив із середини.
ДОВІДКА. Статус пам’ятки об’єкту надано рішенням Київської обласної ради від 21 червня 2012 р. № 365-19-VI. До складу «Дубів княгині Ольги» входить сім дерев, віком від понад 200 до понад 400 років, заввишки понад 20 м. На висоті 1,3 м перший дуб має охоплення 5,7 м і знаходиться на захисній дамбі. На південь від нього ростуть ще п'ять дубів, що мають в охопленні 3,3 м, 4,5 м, 4,34 м, 2,86 м. Сьомий дуб знаходиться на південний захід від цієї групи дубів на відстані приблизно 150 м та має в охопленні 4 м.
На жаль, нині пам’ятка зменшилась на одне дерево, і цього вже не повернеш. Та решту дубів просто необхідно зберегти.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2020/06/Dub_Duplo.jpg)
ВІКЗ, як організація, яка переймається станом пам’яток історії, археології, природи, разом з активістами розгорнули роботу щодо посилення охоронних робіт. За словами Влади Литовченко, ВІКЗ звернувся до Вишгородської районної державної адміністрації й отримав повне сприяння і підтримку в подальших спільних діях. Також було скеровано звернення до міністерства екології. «Дуже приємно, що окрім представників громадськості, Арсенія Толстих, ще дуже допомагає Новосілківський сільський голова і небайдужі люди. Пам‘ятки природи,так само як і пам‘ятки історії й археології , потребують збереження, охорони й утримання в означених законом умовах й нормах», зауважує Влада Литовченко.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2020/06/Dub_povalenyj-1.jpg)
А Арсен Толстих, зі свого боку, планує організувати збирання і вивезення сміття, яке вже накопичилось біля пам’ятки. Для цього, можливо, удасться підняти людей на толоку. А ще – стежить за тим, щоб повалений дуб був правильно утилізований, відповідно до норм пам»яткоохоронного законодавства, адже це теж – важливий нюанс.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2020/06/Dub_prosto.jpg)