Новини
Новини Київської області
Культура

На Переяславщині створюють унікальний туристичний об’єкт


Активісти намагаються привернути увагу до проблем збереження малих рік України.

У селі Харківці переяславський краєзнавець, голова ГІ «Корінь нації» Микола Богатир (35 років) створює  еколого-туристичний об’єкт.

Як розповідає "Переяслав Сіті" серед вербових заростей на місці висохлої річки Альта він проклав півкілометровий тунель.

– Я відчув необхідність у створенні такого об’єкту. Сотні років Альта існувала майже без змін, і тут вона почала різко всихати, – пояснив Микола Богатир. – Пам’ятаю, як у 1990-х роках проїхався на ковзанах із Дем’янець до Альтицького мосту в Переяславі. Зараз це неможливо. Із Харківець родом моя мама, і я малим учився там плавати, любив спостерігати за рибалками на човнах. Тоді річка була глибокою. А пізніше дізнався, скільки важливих історичних подій сталося на берегах Альти, починаючи з XI століття.

Річка в Харківцях почала всихати в 2015 році.

У 2014 році у «Віснику» були вміщені фотографії ще повноводної Альти в Харківцях, на якій оселилися лебеді. Наступного року водойма зміліла, а в 2017-му на її місці утворився суходіл. Тоді ми намагалися привернути увагу громадськості до цієї проблеми. За підтримки Любові Онопрієнко і товариства «Зеленого хреста» влаштували заплив у Дем’янцях. Показали, що там, на відміну від річки в сусідньому селі, ще можна плавати. А на дні висохлої водойми в Харківцях організували парковий волейбол, – пригадав ініціатор проєкту.

Згодом місцина вкрилася густими заростями верби. Знаючи про інтерес туристів до природних тунелів, Микола Богатир замислив зробити подібний у Харківцях. Його ініціативу підтримав батько.

– Працювали щоденно 2-3 години. Прорубали тунель за десять днів. Бензопили в нас не було, пилками не вийшло, користувалися сокирами. Батько мені щодня допомагав, хоча йому вже 61 рік. Він вірить, що ця екологічна місія матиме успіх. Одного разу долучився і брат Андрій. Спочатку вирубували рівно під мотузку. А потім батько запропонував зробити частину маршруту змієподібною, і вийшло класно, – зазначив Микола Богатир. 

Довжина тунелю - 500 метрів.

– Коли прорубали тунель, зрозуміли, що для велосипедистів він вузький. Та й на фотографіях не дуже привабливий. Тож одну частину залишили шириною 1,20 метра, а іншу розширили до трьох метрів. Верби ростуть швидко, і коли вони з’єднаються вгорі, буде дуже гарно. Протяжність тунелю – близько 500 метрів. Пройтися ним можна за п’ять хвилин. Але це дивовижно, особливо ж, коли уявляєш, що ходиш по дну колишньої річки. Локація може бути актуальною багато років.

Робоча назва тунелю – «Міленіум». Тобто тисячоліття. Ще тисячу років тому річкою ходили кораблі, а тепер вона обміліла. Але переяславці, зокрема, й читачі «Вісника», можуть запропонувати свою назву, ми ще розглядаємо варіанти, – зауважив автор проєкту.

Із зрізаних лоз активісти планують зробити тин, а Микола Богатир зауважує, що тунель – безпечне місце для прогулянок.

– Ще до початку роботи я знав, що на території річки місцеві знаходили артефакти часів Другої світової війни. Звернувся у районний сектор ДСНС і попросив обстежити місцину. Рятувальники виїжджали на об’єкт двічі, залучали піротехніків. Локація безпечна, – впевнений Микола Богатир.

Голова ГІ «Корінь нації» планує включити локацію у Харківцях до розроблених ним туристичних маршрутів.

Відкриття об’єкту відбудеться 17 червня, у день боротьби з опустеленням і засухою. До нього долучиться Київський обласний молодіжний центр.