Новини
Україна
Культура

Мистецтво та кохання: якою була одна з найвідоміших українських пар


В історії українського мистецтва була чи не найвідоміша пара - Олександр і Ванда Богомазові

Олександр Богомазов. Портрет дружини. 1910-1911. Папір, графітовий олівець, акварель, 20,6х20,9. Колекція NAMU
Фото: Національний художній музей України

Цю історію кохання повідомляє Національний художній музей України.

Ванда Вітольдівна Богомазова (дівоче прізвище Монастирська, 1888–1982) народилася в сім’ї київських поляків Вітольда Костянтиновича та Яніни Людвігівни Монастирських. Батько працював діловодом і завідувачем господарчої частини у Київському художньому училищі, де згодом і познайомилися Олександр Богомазов та Ванда Монастирська. Відтоді розпочалася їхня довга дружба із зустрічами, листуванням, обміном літературними щоденниками, яка врешті-решт закінчилася щасливим шлюбом.

У 1914 році Олександр Богомазов присвячує рукопис своєї майбутньої книги "Живопис та елементи" коханій Ванді:

"Присвячую свою працю моїй чуйній супутниці по життю В. В. Богомазовій-Монастирській".

Ставши вірним поціновувачем і сердечним другом, Ванда першою помітила значущість творчості свого чоловіка. У листі Олександрові, який перебував на Кавказі, вона писала:

"Ті барви, що тепер виблискують у твоїх нових творах (у Герюсах), палкіші і кристальніші за попередні. Якби ти міг там слухати хорошу музику, як би вона гармонійно заворушила твою душу, скільки б жагучих барв запалила в тобі. Як мені хочеться сказати тобі всією силою своєю, що ти не звичайний смертний у мистецтві, що твої роботи величаві і глибоко-прекрасні, що в них — рух усіх часточок світу, що вони загадкові, як бувають загадкові сили всього, що живе й існує і в видимому світі, і в світі, який бачать думка і душа".

Олександр Богомазов присвятив багато віршів "панні Ванді", або, як він інколи називав її ніжно-пестливо, – Вандіночці, або ж піднесено-величаво – Вандіні. У своїх віршах художник часто порівнював її із прекрасною трояндою, блакитною зіркою або сонячним промінчиком, а втім інколи і дотепно жартував із певних звичок і поведінки коханої.

Нагадаємо, "Погляд" повідомляв, що в Україні створили спецпроєкт, присвячений композиторам, які створювали нову високу українську музику, що і сьогодні вражає світ.

Також ми писали, що наприкінці лютого у Києві презентуватимуть видання Лесі Українки без цензури.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш телеграм-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.