Новини
Новини Київської області
Анонси
Вишгород
Культура
Хороші новини

Масштабний проєкт з дослідження давнього ремесла – бортництва – ініціювали вишгородські дослідники


15 червня Вишгородський історико-культурний заповідник і Український культурний фонд підписали договір щодо реалізації національного проєкту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі», у якому задіяні три області України, зокрема й Київська.

Фото з facebook-сторінки Влади Литовченко

Бортництво на Поліссі здавна було прибутковим для медоборів, хоча й небезпечним, з огляду на його особливості, промислом.

«Перші згадки про нього за письмовими джерелами сягають ХІ ст. У першому кодексі законів давньоруського часу - «Руській Правді» - бортництву присвячено 7 статей. Упродовж багатьох століть бортництво відігравало важливу роль в соціально-економічному житті Східної Європи. Високі та суворі штрафи давньоруського часу та литовського періодів за пошкодження бортей та навіть за псування бортних дерев засвідчують важливість цього промислу для економіки середньовічного суспільства», - зауважила на своїй facebook-сторінці директор Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук Влада Литовченко.

Вона звернула увагу на те, що нині, згідно Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України, традиції бортництва існують у Рівненській та Житомирській областях,  а включення Київщини до ареалу сучасного побутування бортництва є однією з основних складових проєкту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі».

Втім, не тільки це. Йдеться й про дослідження бортництва як ремесла. Вишгородський історико-культурний заповідник кілька років тому долучився до дослідження й популяризації медоборних традицій на Поліссі. У музеї давньоруського гончарства ВІКЗ діє експозиція, присвячена давньому бортництву і сучасному бджолярству, у якій можна побачити унікальні експонати – раритетні борті й колоди.

Фото з facebook-сторінки Влади Литовченко

«Проєктом вирішується декілька питань, які пов'язані з розкриттям особливостей традиції бортництва як елементу нематеріальної культурної спадщини України та використанням його, як об'єкту історико-культурної спадщини національного значення:міжрегіональне співпартнерство регіональних музейних закладів трьох областей України: Київської, Житомирської та Рівненської сприятиме створенню нових форм співробітництва, фахової комунікації та формуванню нових цінностей громадянського суспільства. Важливою особливістю Проєкту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі» є те, що в процесі його реалізації створюється платформа (web-сайт «Віртуальний музей бортництва») для презентації і популяризації, наукового вивчення та збереження традиції бортництва на сучасному, суспільнознавчому рівні, визначаються умови для ширшого розкриття потенціалу промислу у контексті культурного розвитку України не лише в усвідомленні цінності культурного розмаїття України, а й економічного важеля розвитку бортницького промислу.

Створення інноваційного культурного продукту - цифрової платформи (web-сайт «Віртуальний музей бортництва») та залучення інноваційних технологій у сполученні з іншими формами онлайн -презентацій, зокрема, інтерактивною поліграфічною продукцією, створенням відео, проведенням онлайн-уроку з бортництва, тематичної онлайн-науково-практичної конференції,онлайн-конкурсу дитячого малюнку. Введення отриманих результатів у науковий обіг сприятиме розв’язанню проблеми доступності культурного елементу нематеріальної спадщини, його відкритості та зрозумілості широкому загалу.

Створення науково-обґрунтованої цифрової платформи разом з залученням сучасних технологій дасть можливість презентувати традицію, як конкурентоспроможний інноваційний культурний продукт, що буде цікавим та зрозумілим не тільки в Україні,а й у світі», зауважує Влада Литовченко.

Довідка. На реалізацію проєкту «Бортництво Полісся: архаїчна традиція у сучасному вимірі», який триватиме до 30 жовтня,  Український культурний фонд виділив 1050589,58 грн.

Партнери проєкту: Вишгородська міська рада; Управління культури і туризму Рівненської ОДА; Олевський краєзначий музей; Сарненський історико-етнографічний музей

Проєкт реалізується за підтримки Київської, Рівненської, Житомирської ОДА, та за підтримки Українського культурного фонду.

Як раніше повідомляв "Погляд", Вишгородська група «Золота йога» відсвяткувала Міжнародний день йоги на унікальній локації.