Новини
Новини Київської області
Екологія
Земля

Чому Київська міська рада створює заповідні території там, де вони вже є?


Влада столиці демонструють активність у створенні заказників там, де вони вже є, ігноруються клопотання про створення важливих заповідних територій у Києві. Навіщо? Відповідь на це питання спробувала знайти Олеся Пинзеник на сторінці ЕПЛ.

Створення заказника після 15-річного протистояння стало інтригуючою новиною. Проте виявилося, що у склад заказника входять лише 14 дрібних озер, що розміщені на Трухановому острові, тож такий об’єкт природно-заповідного фонду не заважатиме жодній забудові. Всі озерця вкупі мають площу лише 10,84 га, тобто 1/47 площі Труханового острова, яка ніяк не потерпає від населення і не має загроз. Натомість до складу заказника взагалі не входить територія Труханового острова.

Як зазначає експерт, 16 травня 2019 року Київська міська рада ухвалила рішення про оголошення ландшафтного заказника «Труханів острів» площею 27,44 га. Проте, варто зазначити, що площа цього острова, що є центральним у столичному архіпелазі, становить 508 га, тобто в 20 разів більше за новостворений заказник. Що ж увійшло в заказник? Як виявилося, сам острів взагалі не входить до його меж.

Натомість, цікаво те, що у минулому, ще 17 лютого 1994 року, Київська міська рада ухвалила рішення № 14 «Про створення, резервування та збереження територій і об'єктів природно-заповідного фонду в м. Києві», яким Труханів острів був зарезервований до заповідання. Після того київські науковці та громадські організації неодноразово закликали до створення на території Труханового острова заказника або регіонального ландшафтного парку. Проте міська рада та КМДА неодноразово ініціювали розробку різних варіантів забудови острова.

Більш того до новоствореного заказника включено ще 16,61 га зовсім іншого острова, умовно названого авторами клопотання «Міжмостний». Це найцікавіша обставина новоприйнятого рішення. Справа зовсім не в тому, що заказник включає один острів, а названий назвою іншого, а в тому, що острів Міжмостний з 2004 року вже є об’єктом природно-заповідного фонду.

«Можна було б подумати, що помилки припустились автори клопотання про створення заказника. Проте, ця помилка була би виявлена під час надання погодження земельним департаментом КМДА. Але всі погодження були отримані, і острів отримав статус, який і до того мав. Як стало відомо експертам ЕПЛ, той же колектив авторів проекту такого рішення Київради готує зараз інший проект рішення. Це буде рішення про створення заказника «Конча-Заспа» поверх існуючого зараз заказника «Жуків Острів». Тож поки надають статус природно-заповідного фонду тим місцинам, у яких він уже є, клопотання клопотання про створення важливих заповідних територій, наприклад,  на Совських ставках, екопарку «Осокорки», урочища «Горбачиха» та низки інших ігноруються » , - пише Олеся Пинзеник.

Нагадаємо, нещодавно стало відомо, що шостий апеляційний адміністративний суд м. Києва виніс постанову, якою скасував дозвіл на будівництво 43 будинків на пісках. Натомість на Осокорках планують створити ландшафтний заповідник.