Ефект доміно запущено: які небезпеки несе безсніжна зима, – експерт
Фінський еколог розповів про наслідки погодних аномалій.
Директор фінського Інституту алергії і навколишнього середовища Південної Карелії Киммо Саарінен розповів про те, які наслідки має порушення звичних погодних ритмів для природи. За його даними, відсутність снігу стає своєрідним «ефектом доміно»: наслідки відчуває кожна ланка екологічної ланцюжка. Повідомив експерт у своєму досліджені на офіційній сторінці інституту.
Нетипово тепла погода негативно впливає на ритми, за якими живе світ природи. Рослини реагують на нові кліматичні умови по-різному: ті, що орієнтовані на світловий день, залишаються в стані спокою, але на деяких деревах несвоєчасно з'являються бруньки, які можуть загинути при наступному перепаді температур, а у відповідний навесні час дерево може не знайти в собі сили відновитися.
Інші рослини – такі як верес і чорниця – потребують захисного снігового покриву. При його відсутності ягід влітку буде менше. А комарі розмножуються у водоймах, що утворюються в калюжах талого снігу. Зате кліщів, навпаки, стане більше: безсніжна зима збільшує їх сезон розмноження.
Переплутавши пори року, птахи починають відкладати яйця завчасно. І це дуже сумно, адже в лютому можуть прийти холод, і безпорадні пташенята не виживуть.
У свою чергу, зменшення кількості ягід і комах також може мати свої наслідки на кількості птахів або, скоріше, на їх видовому розмаїтті. Однак дієта птахів досить обширна, і при нестачі комарів і мошки вони здатні переключитися на кліщів, а тепла зима вимагає споживання менших обсягів їжі.
Проте, цей ефект повністю не вивчений: стабільно теплі зими – явище порівняно нове, і масштабні дослідження ще не проводилися.