Новини
Україна
Київщина
Здоров'я

Досвід роботи Інклюзивно-ресурсного центру Тетіївської ОТГ

19.11.2019 Оксана Кириленко 0

У 2018-році Тетіївська ОТГ створила свій сучасний інклюзивно-ресурсний центр за 1,5 млн грн.

Він розташований на території загальноосвітньої середньої школи, і займає площу майже 140 кв. м. Окрім кабінету психолога, логопеда у ньому також обладнана реабілітаційна кімната для занять з дітьми з порушеннями опорно-рухового апарату і клас для занять. На обліку в центрі перебуває 149 дітей, батьки ще 51 дитини подали до ІРЦ заявки щодо проведення комплексної оцінки психолого-педагогічного розвитку.

Розповідає "Укрінформ".

Директор інклюзивно-ресурсного центру Тетіївської ОТГ, Юлія Секереш, розповіла чим нова система допомоги дітям з особливими освітніми потребами відрізняється від того, що було десятки років.

“Діток у нас багато. Серед порушень — в основному мовленнєві, при яких діти потребують допомоги вчителя-логопеда, також є дітки, що приходять вже з медичними висновками. Лікарі встановили порушення інтелектуального розвитку, опорно-рухового апарату, є діти зі спектром аутизму, синдромом Дауна. Діти із затримкою психічного або психомовного розвитку. Основне завдання інклюзивно-ресурсного центру — проведення комплексної оцінки, за якою визначається наявність чи відсутність особливих освітніх потреб у дитини. З дітками, батьки яких звертаються до нас, психолог визначає рівень інтелекту, проводить оцінку когнітивної, емоційно-вольової сфери. Також дитину дивиться вчитель-реабілітолог, який визначає рівень фізичного розвитку дитини. Вчитель-логопед робить оцінку мовленнєвого розвитку, вчитель-дефектолог - оцінку освітньої діяльності дитини. На сьогодні у нас є всі фахівці — практичні психологи, вчителі-дефектологи, логопеди і реабілітолог”, - каже Юлія Секереш.

Батьки дітей з особливими освітніми потребами звертаються до центру часто за направленням вчителів або вихователів дитячих садочків, які бачать, що дитина потребує допомоги в навчанні або особливого підходу, але своїми силами надати таку допомогу не в змозі. Крім цього фахівці інклюзивно-ресурсного центру допомагають організувати для дитини з особливими освітніми потребами інклюзивне навчання в школі.

“За процесом навчання спостерігають — як дитина поводить себе на уроках, з іншим дітьми, що вона сприймає, що не сприймає, далі адаптують або модифікують для неї програму під її можливості й потреби. Так, наприклад, якщо в межах програми діти мають рахувати до 1000, а дитина з особливими освітніми потребами може рахувати до 20, то для неї ставлять вимогу в межах певного часового терміну навчитися рахувати до 25. Розглядається кожен предмет і вимоги для такої дитини значно менші, але в рамках програми”, - розповідає Секереш.

Пані Юлія каже, що підхід до роботи з дітьми, яким потрібна корекційна допомога або організація навчання, змінився. Якщо раніше ПМПК, які проводили комплексну оцінку дитини, перш за все ставили медичний діагноз, то в роботі інклюзивно-ресурсних центрів акцент ставиться перш за все на тому, що потрібно конкретній дитині.

Працюють у центрі за новими методиками, які спеціально були закуплені державою за кордоном, адаптовані та перекладені українською мовою. Це опитувальник розладу аутистичного спектра, шкали оцінювання розладу дефіциту уваги та гіперактивності, міжнародна шкала продуктивності Лейтера, шкала інтелекту Векслера для дітей та індивідуалізоване психоосвітнє оцінювання дітей з розладами аутистичного спектра.

Юлія Секереш каже, що завдяки саме цим методикам фахівці ІРЦ можуть вирішувати багато різних завдань.

Зазначимо, що ІРЦ створюються за рішенням місцевої влади з розрахунку один центр на 7 тисяч дітей, які проживають в об’єднаній територіальній громаді чи районі, та один на 12 тисяч дітей, які проживають у місті чи районі міста.

Зараз в Україні працює 561 інклюзивно-ресурсний центр.

Фото: ІРЦ Тетіївської ОТГ