Новини
Україна
Екологія
Земля
Повітря
Новини світу
За кордоном

До 2021 року ЄІБ припинить фінансувати проекти, пов'язані з викопним паливом


Європейський інвестиційний банк оголосив, що до кінця 2021 року припинить фінансувати проекти, пов'язані з викопним паливом.

Про це повідомили в ООН, зауваживши, що наразі чимало країн, компанії, фінансові інститути роблять обнадійливі кроки. Та попри це, в різних регіонах світу як і раніше будується безліч вугільних електростанцій.

«Якщо ми не позбудемося залежності від вугілля, то всі наші спроби стримати глобальні зміни клімату будуть приречені на провал», – попереджає Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш.

Нагадаємо, наразі в Мадриді триває конференція з питань клімату. На конференції Гутерріш сказав, що зміни відбуваються надто повільно – в той час, коли потрібна кардинальна перебудова. На думку Генсека людство має повністю відмовитися від викопного палива.

«Викопне паливо має назавжди залишитися там, де йому і належить бути – під землею», – заявив Гутерріш.

Ми повинні повністю змінити наш спосіб життя, стверджує Генеральний секретар, посилаючись на висновки міжнародних експертів:

«Те, як ми ведемо бізнес, виробляємо енергію, будуємо міста, як ми пересуваємося, як ми виробляємо продовольство – все це потрібно змінити кардинальним чином і як можна швидше».

Від України у дискусії вищого рівня взяв участь координатор кампанії «Справедлива трансформація в Україні» в Екодія Костянтин Криницький. У представленому дослідженні «Досвід трансформації вугільних регіонів» проаналізували процес закриття вугільних шахт України та європейських країн.

За словами авторів дослідження, українська вугільна галузь занепадає останні 30 років, з часів здобуття незалежності видобуток вугілля зменшився в п’ять разів. Наразі 29 із 33 державних шахт не приносять прибутку взагалі. На сьогодні вітчизняний вугільний сектор повністю залежить від щорічних багатомільярдних державних дотацій. Аналіз державних бюджетів останніх років свідчить про поновлення тенденції щорічного зростання сум відрахувань, і у 2019 році вони становлять вже майже 3 млрд. грн. Тож не дивно, що влада декларує наміри продовжувати закривати вугільні підприємства, але, робити це не маючи плану підтримки для фахівців, що втратять роботу, та міст, що втратять свої основні підприємства, не варто.

Додаток дослідження «Досвід трансформації вугільних регіонів»

Автори дослідження радять розпочати з визначення дати повної відмови від використання вугілля для енергетичного сектору і розробки програми реконверсії регіонів закриття вугледобувних підприємств, що є одним із ключових компонентів успішної трансформації.

Варто зазначити, що на регіональному рівні місцева влада шахтарських регіонів України починає брати ініціативу в свої руки. І міста, залежні майже повністю від вугільної енергетики, розробляють проекти у сфері ВДЕ, енергоефективності, освіти та поводження із шахтною водою.

Детальніше про те як потрібно керувати процесом переходу від вугілля до ВДЕ у вугільних регіонах за посиланням.