Новини
Новини Київської області
Київщина-суспільство

Де каштани? Хрещатик з різницею у 30 років


Клуб Коріного Киянина (ККК) нещодавно опублікував фото історичної давнини у Facebook. На них зображена головна вулиця столиці з різницею у 30 років, але найбільше привертають увагу не будівлі, а каштани, яких стало значно менше.

Хрещатик 1989
Хрещатик 2019

"Хрещатик. Різниця в 30 років. Більшість дерев з'їла каштанова моль", – жартома підписали світлину.

Звісно, таке порівняння не залишилося не поміченим у користувачів. Тож, думки розділилися: одні вважають, не вдалим проводити паралель на фото різних порів року, інші - Київ давно перестав бути зеленою столицею, є й такі, що називають каштани лише короткою історією останніх 30-50 років, а не київською традицією.

Давайте розбиремося, коли ж рослина стала символом Києва.

Як розповідає екскурсовод і знавець столиці Софія Грабовецька, перші каштани в Києві почали висаджувати ще в ХVIIІ столітті.

"За поширеною на просторах інтернету легендою, каштани почали розводити з 1842, коли цар Микола І наказав викопати і викинути ці дерева з Бульварного шосе (Шевченківський б-р), замінивши їх на тополі. Кияни ж підібрали саджанці та висадили поруч зі своїми будинками. Однак києвознавець А. Макаров вважає, що каштани садили при монастирях ще в ХVIIІ столітті. Це підтверджує і "Історія міста Києва" (1799) М. Берлінського, в якій автор згадує "дикі" (неїстівні) каштани, які кияни висаджували в садах заради краси їх кольорів ", - зауважила вона

На рубежі ХIХ і ХХ століть місто тонуло в каштанових листках, а рослина асоціювалися зі святковим чином київської весни.

За словами Софії, у Радянські часи листочок каштана помістили на герб, щоб всі забули про архангеле Михайла.

Найстаріша алея каштанів в місті сьогодні знаходиться в науковій частині ботанічного саду ім. Фоміна. Дерева ростуть там з 1862 року.