Новини
Здоров'я
Світ-суспільство
За кордоном

Данія послаблює карантин: як домоглися зменшення захворювань на COVID-19?


Першою у Європі Данія виходить з режиму жорстких обмежень. 15 квітня тут відкрили дитсадки та школи. З сьогоднішнього дня, 20 квітня, у країні знову запрацювали перукарні, масажні салони, суди та низка інших громадських установ.

Як зазначає Європейська правда, ще місяць тому Данія буласеред європейських країн, у яких  кількість хворих на COVID-19 була меншою лише за їхню кількість у  Італії та Норвегії.  Станом на 20 квітня, у Данії зафіксовано 7384 випадки коронавірусу, 355 людей померло. У госпіталях перебуває 319 інфікованих. Тобто динаміка пішла на спад.

Європейька правда зауважує, що такого результату вдалося досягли завдяки тому, що країна, зіткнувшись із пандемією, зробила ставку на швидкі дії та поетапні жорсткі обмеження.

Першим хворим на коронавірус, зафіксоваий у Данії, це сталося 27 лютого, був данський журналіст, який відпочивав у Італії. Далі почала зростати кількість інфікованих. Станом на 11 березня в країні вже було 514 інфікованих осіб, із них двоє – у критичному стані. Щоб об’єктивно визначити рівень проблеми, Данія одразу ж почала швидкими темпами тестувати населення, що дало можливість уряду швидко розробити стратегію боротьби з вірусом.

«Так, уже через тиждень після виявлення першого випадку коронавірусу прем’єр-міністр Метте Фредеріксен від імені уряду рекомендувала скасувати масові заходи за участю більше 1000 осіб, утриматися від подорожей, особливо до країн із зон ризику, а тим, хто з них повернувся, залишатися вдома. Данцям було надіслано чіткий меседж: вірус уже в країні, це серйозно, але уряд не спить. На початку коронакризи Данія обрала стратегію стримування, тестуючи тих, хто повернувся із зон ризику. Однак згодом стало зрозуміло, що вірус не спинити. Тож Данія вирішила змінити стратегію стримування епідемії на стратегію пом’якшення її наслідків. А для цього треба було посилити гігієну та звести нанівець контакти між людьми. Разом із стратегією змінився підхід до тестування. Якщо раніше перевіряли тих, хто повернувся з країн ризику, та людей із симптомами коронавірусу, то з 12 березня почали тестувати лише тих, хто має важку симптоматику або ж належить до групи ризику», йдеться у повідомленні й зазначається, що Хворим із м’якими симптомами радили залишатися вдома, адже незалежно від результатів тесту рекомендації не змінювалися.

Прем’єр-міністр Данії Метте Фредеріксен зауважила, що потрібно звести до мінімуму будь-яку діяльність без зупинки всієї Данії, аби не  допустити економічної кризи в країні".

Було негайно закрито виші країни, бібліотеки, заклади культури, а також всі установи зі сфери обслуговування, які не виконують критично важливих для суспільства функцій. Окрім того, скоротили курсування країною міжміських поїздів,і скасували можливість придбання  квитка без місця. Пасажири обов’язково мали брати місце в поїзді, але квитки на місце зробили безкоштовними.

Також обмежили кількість відвідучачів у лікарнях та будинках для літніх людей, а щоб не допустити дефіциту ліків, міністерство охорони здоров’я скоротило перелік медикаментів, які можна придбати в аптеках без рецепта.

Реакція данців на коронавірус була сжода з реакцією українців у тому, що данці в перші дні коронакризи  розкупили туалетний папір, хліб та м’ясо. Однак за кілька днів ажіотаж вщух.

«12 березня пізно увечері парламент одностайно проголосував за надання уряду додаткових повноважень для боротьби з вірусом. А це означало низку чи не найбільш радикальних для мирного часу обмежень, які зачіпали конституційні права громадян, зокрема свободу зібрань та право власності. Органи влади отримали право на примусовий карантин осіб із підозрою на коронавірус. Людям із симптомами інфекції могли заборонити користуватися громадським транспортом, супермаркетами тощо. Держава отримала право на примусове щеплення населення після винайдення вакцини від вірусу. Більш того, поліції надали доступ до приватних осель тих, у кого підозрюють вірус, за умови отримання судового рішення. Такі надзвичайні повноваження уряд отримав тимчасово. І хоча дія закону спливає 1 березня 2021 року, партії домовилися переглянути його вже у листопаді цього року. Дії данського уряду ставали дедалі жорсткішими пропорційно тому, як розповсюджувався вірус», зазначає ЕП.

Королева Данії Маргрете II 12 березня у першому із часів Другої світової війни неноворічному зверненні данського закликавши громадян бути свідомими, залишатися вдома та не влаштовувати вечірок. "Зараз ми повинні продемонструвати свою згуртованість, тримаючись окремо", – заявила королева.

Із черговим збільшенням кількості заражених Метте Фредеріксен оголосила про наступний пакет обмежень, ключовим з яких стало закриття кордонів.

Із 18 березня в Данії зачинили всі шопінгмоли, перукарні, тату-салони, спортклуби та зали. Заклади харчування могли продавати їжу лише на винос. В одному місці могли перебувати не більше 10 осіб. Тим, хто наважиться порушити це обмеження, уряд погрожував штрафом у розмірі 2,5 тисячі крон (330 євро). Супермаркети зобов’язали мати на вході дезінфектори для рук та забезпечити дистанцію між покупцями.

А ось щодо бізнесу – його данський уряд підтримав низкою заходів. Зокрема, зобов’язався із 9 березня по 9 червня платити 75% зарплатні співробітникам компаній, які через скруту мусили б звільнити понад 30% персоналу або ж понад 50 співробітників. Підприємства ж мали сплачувати решту 25% зарплати і утриматися від звільнень на період компенсації. Також співробітники мусили  взяти п'ять днів відпустки. Щоправда, безробіття все ж не оминуло країну: від початку коронакризи роботу втратили майже 83 тисячі данців, що удвічі більше порівняно з таким же  періодом минулого року.

Втім, за результатам соцопитування, 86% данців підтримали дії уряду, і в більшості ретельно виконували інструкції влади.

Кожен житель країни отримав  пояснення із алгоритмом дій у разі, якщо ви запідозрили в себе симптоми. Серед рекомендацій були й такі, які відрізнялися від запроваджених у Україні та низці країн Європи. Зокрема, було рекомендовано носити маски лише тим, хто вже має вірус. Навіть медперсонал на пунктах швидкої допомоги працював без захисних засобів.

 Данія отримала з Китаю велику партію масок та інших захисних засобів лише 8 квітня. Доставив їх у Копенгагенський аеропорт український літак АН-124 "Руслан".

«Вже 30 березня прем’єр Фредеріксен заявила, що темпи поширення вірусу уповільнились, а отже, після Великодніх свят уряд розпочне "поступове, спокійне та контрольоване" зняття обмежень. Прем’єрка наголосила, що таких успіхів вдалося досягнути завдяки тому, що данці неухильно виконували урядові рекомендації, і закликала населення країни продовжувати їх дотримуватися. Під першу фазу "відкриття" підпали ясла, дитячі садки та початкова школа (0-5 класи). "Відкриття шкіл та закладів для найменших означає, що батьки можуть спокійно працювати. Нам це потрібно, тому що багато (економічних) завдань залишаються невирішеними", – пояснила Метте Фредеріксен. Влада розробила керівні принципи щодо початку роботи садків та шкіл. Там, з-поміж іншого йшлося про те, що діти із сімей, де є хворі на COVID, також можуть повернутися до садка чи школи. Проти цього положення виступили комуни чотирьох найбільших міст – Копенгагена, Оденсе, Ольборга та Орхуса. Рекомендації негайно ж відредагували, і таких дітей попросили залишитися вдома. 15 квітня по всій країні почали відкривати ясла, дитсадки та школи. Втім, сказати, що вони запрацювали, як раніше, не можна», зазначає джерело і зауважує, без значних змін для дітей та вихователів не обійшлось.

Зокрема, більшість часу у садках, та школах діти повинні проводити на свіжому повітрі. У садках дитячі групи були поділені на підгрупи, щоб мінімізувати контакти дітей. Усі іграшки, які важко продезінфікувати, прибрали, а свої заборонили приносити взагалі. Привести дитину до садочка дозволили лише одному із батьків. Батькам школярів заборонили заходити до приміщення школи.

Аби забезпечити дотримання дистанції між дітьми, у великих містах дирекції навчальних закладів довелося шукати додатковий простір. Знайшли його… у міському музеї Копенгагена та Університеті прикладних наук, які тимчасово надали свої території дітям

А в ніч на 17 квітня уряд оголосив проте, що з 20 квітня запрацюють перукарі, масажисти, тату-салони, суди, дослідницькі лабораторії. Також відкриваються водійські школи, а будинки літніх людей та в’язниці відкриють для відвідувачів.

«Данці сподіваються, що невдовзі можна буде знову піти до спортзалу і ресторану. Щоправда, одне обмеження залишиться ще довго – Данія точно не відкриє кордони, допоки світ не дасть раду з новим вірусом», зазначає ЕП.

Фото з відкритих інтернет-ресурсів