Україна
Суспільство
Здоров'я

Чому не можна ігнорувати панічні атаки та що робити? Коментує психолог


Люди, які хоч раз пережили панічні атаки, ніколи їх не забудуть, як і їхні рідні. Це незрозумілий, нестерпний для хворого приступ тяжкої тривоги, яка супроводжується страхом, у поєднанні з різноманітними вегетативними (соматичними) проявами.

Чому не можна ігнорувати панічні атаки та що робити? Коментує психолог

Багато людей хоч раз в житті переживали такий стан. Проте варто пам’ятати, що панічні атаки завжди минають, триваючи від 5 хвилин до півгодини.

Ось що на цю тему розповідає на своїй фейсбук-сторінці психологиня Юлія Дем’яненко. «Під час панічної атаки наше тіло починає вважати, що нам загрожує небезпека. В цей час активується симпатична нервова система: б’ється серце, розширюються зіниці, шлунок перестає працювати. Ваші очікування наступної атаки тільки посилюють її. Панічних атак найбільше схильні люди, що пережили колись травматичний досвід».

Що відбувається з тілом під час панічних атак?

Під час панічних атак надмірно збуджуються глибинні ділянки мозку – гіпоталамус та ділянка мозку під назвою «амигдала», що визначає наші стани страху чи затишку, окрім інших функцій. У цей час префронтальною корою головного мозку ми усвідомлюємо, що загрози немає. Зрештою людині починає здаватися, що сталось щось страшне чи що вона ось-ось помре.

Психологиня радить усім, хто схильний до панічних атак, ЩОДНЯ робити дихальні вправи та бути фізично активними. «Регулярні заняття спортом допоможуть знизити рівень стресу, покращити настрій, зняти напругу та зміцнити впевненість у собі», – зауважує Юлія Дем’яненко.

Чому не можна ігнорувати панічні атаки?

На думку спеціалістів, панічні атаки можуть розвинутися у фобії чи обсцесивно-компульсивний розлад. Крім того, у людини може розвинутися агорафобія (страх відкритого простору й натовпу), що призведе до того, що людина сама себе ув’язнить у власному помешканні, стане тягарем для себе та близьких. У деяких випадках може розвинутися депресія.

Як запобігти панічним атакам – поради від Уляни Супрун

▶Спробуйте розібратися, що саме спричиняє стрес, який погіршує ваші симптоми. Також важливо не обмежувати свої щоденні активності та пересування.
▶Пошукайте тематичні спільноти: усвідомлення, що ви не одні зі своєю проблемою, здатне змінити ставлення до неї.
▶Можете спробувати освоїти практику медитації, що також допомагає заспокоїтися та брати під контроль емоції.
▶Будьте фізично активні. Регулярні заняття спортом допоможуть знизити рівень стресу, покращити настрій, зняти напругу та зміцнити впевненість у собі.
▶Слідкуйте за харчуванням та повноцінно спіть. Правильне та регулярне харчування допомагає підтримувати рівень глюкози в крові, а достатня кількість годин сну – зменшувати рівень стресу.
▶Відмовтеся від кави, алкоголю та тютюну, які здатні погіршувати панічні атаки.
▶Зверніться до невролога або психотерапевта.

До уваги: панічні атаки можуть бути проявами феохромоцитоми, соматоформних дисфункцій, фобій, депресивних розладів, посттравматичного стресового розладу, ендокринологічних захворювань, серцевих захворювань, мітоходріальних захворювань тощо. Також можуть виникати в результаті вживання якихось препаратів (наприклад, «Ереспал»).