Новини
Суспільство
Екологія
За кордоном

Через глобальні зміни клімату на вершині Евересту тане льодовик

Зміна клімату дісталася вже й найвищої у світі гори.

Через глобальні зміни клімату на вершині Евересту тане льодовик - зображення

Найвищий у світі льодовик, Південне сідло на Евересті, стрімко зменшується. До такого висновку дійшли вчені зі США та Непалу. Результати їхнього дослідження яскраво ілюструють масштаби антропогенної зміни клімату, пише YaleEnvironment360.

Південне сідло – це перевал на висоті 7906 метрів між Еверестом та Лхоцзе: першою та четвертою за висотою вершинами на планеті. Коли альпіністи роблять спробу сходження на Еверест південно-східним схилом з боку Непалу, останній табір встановлюється на Південному сідлі.

У минулому льодовик Південне сідло був вкритий снігом, що відбивав сонячне світло та ізолював під ним масиви льоду. В останні десятиліття спостерігається стабільне зменшення снігового покриву, а в результаті відкритий лід швидко стоншується.

Вчені проаналізували 10-метровий керн, зібраний з льодовика, а також дані метеостанцій, супутникові знімки та іншу інформацію. З'ясувалося, що з 1990-х років льодовик Південне сідло зменшився вдвічі, а його висота зменшилася приблизно на 55 метрів. Причиною стало поєднання сильного вітру зі зростанням температури та вологості.

"Найвищий льодовик Евересту стояв на сторожі крихкого балансу снігу і льоду. Тепер він демонструє, що навіть дах світу схильний до впливу антропогенного потепління".

Зникнення льодовика Південне сідло може позначитися на житті 200 млн людей, які залежать від талої льодовикової води в цьому регіоні. З проблемами також зіштовхнуться майбутні експедиції на Еверест: танення стає причиною збільшення лавин. Тим часом, всі кліматичні прогнози для Гімалаїв передбачають потепління та втрату масивів льоду.

Нагадаємо, у Тасманії встановлять "чорну скриньку Землі" для запису даних про загибель планети.

Для зручності і аби першими дізнаватися про останні події України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Щоб не пропустити найсвіжіші новини – обов’язково вмикайте повідомлення у вашому Telegram.