Біла Церква часів німецької окупації: держархів Київщини оцифрував історичні документи
На офіційному веб-сайті обласного архіву опубліковані цифрові копії більше 800 архівних справ з історії Білої Церкви періоду нацистської окупації, які зберігаються в фонді № р - 2225 «Управління бургомістра м. Біла Церква». Це – одна з найбільших та найцікавіших добірок архівних документів органів місцевого самоврядування періоду нацистської окупації на Київщині, що зберігається в обласному архіві.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2020/05/op.1-spr.-755-2000x1424.jpg)
Про це повідомили у Київській облдержадміністрації.
За свідченням істориків, одним із головних завдань Управління бургомістра Білої Церкви, яке діяло з 16 липня 1941 року по 4 січня 1944 року, було забезпечення життєдіяльності міста та його найближчих сіл, а також реалізація політики рабського використання труда місцевого населення та грабування захоплених територій.
Документи фонду ілюструють терористичну та каральну політику окупаційної влади Білої Церкви – введення комендантської години, обмеження пересування громадян, створення місць примусового утримання населення та військовополонених.
Так, в Білій Церкві було створено 6 таких таборів, в яких утримувалося 534 військовополонених, а в окрузі – 35 таборів, де знаходилося 4 712 осіб. Найбільша кількість військовополонених була в селі Озерне – 316 осіб, в селі Трушки – 306, в селі Матюші -237, в селі Олександрія – 232, в селі Фурси – 231.
Документи свідчать про грабіжницьку фінансову, податкову політику та колоніальну експлуатацію економіки. Так, в травні – червні 1942 року у місті та найближчих селах було експропрійовано 19 668 кг кольорового металу, в т.ч латуні – 15 484 кг, меді – 2 728 кг, алюмінія – 1 326 кг, цинка – 130 кг. Була створена жорстока система штрафів та податків для місцевого населення: «за ухилення від чищення дворів від бруду – 200 крб., за ухилення від трудової участі щодо упорядкування міста – 200 крб. або примусові роботи до 14 днів».
В архіві містяться документи місцевого відділу РАЦС, якій реєстрував всіх мешканців міста для відправки на примусові роботи до Німеччини.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2020/05/02-1024x780-1.jpg)
Документи фонду містять значний фактичний, статистичний матеріал про населення із зазначенням кількості новонароджених, померлих по місяцях і за населеними пунктами. Так, в Білоцерківському окрузі за І півріччя 1942 р. народилося 534 особи, померло – 1 717; всього проживало – 40 640 мешканців.
Для дослідників власного родоводу будуть цікавими документи з перепису населення окупованого міста та округу – списки працівників підприємств і установ на отримання продовольчих карток, списки осіб, які добровільно виїхали на роботу до Німеччини з Білої Церкви і сіл округу, списки родин остарбайтерів на отримання продовольчої допомоги, списки військовополонених, списки молоді 1924-1926 р.н.
В архівних документах презентований значний фактичний матеріал про стан медицини на окупованій території – в місті діяли: одна хірургічна лікарня на 100 місць, одна терапевтична та інфекційна лікарня на 100 місць, один госпіталь для військовополонених на 300 місць, 2 медичні та 13 фельдшерських амбулаторій.
Детальніше з цифровими копіями документів можна ознайомитися на сайті Державного архіву Київщини.
Нагадаємо, нещодавно «Погляд» оприлюднював добірку ресурсів для істориків, археологів, культурологів, які містять оцифровані бази книг, архівних документів, оцифрованої періодики, а також фільмів та фотографій.