Новини
Біла Церква

Біла Церква часів німецької окупації: держархів Київщини оцифрував історичні документи


На офіційному веб-сайті обласного архіву опубліковані цифрові копії більше 800 архівних справ з історії Білої Церкви періоду нацистської окупації, які зберігаються в фонді № р - 2225 «Управління бургомістра м. Біла Церква». Це – одна з найбільших та найцікавіших добірок архівних документів органів місцевого самоврядування періоду нацистської окупації на Київщині, що зберігається в обласному архіві.

Про це повідомили у Київській облдержадміністрації.

За свідченням істориків, одним із головних завдань Управління бургомістра Білої Церкви, яке діяло з 16 липня 1941 року по 4 січня 1944 року, було забезпечення життєдіяльності міста та його найближчих сіл, а також реалізація політики рабського використання труда місцевого населення та грабування захоплених територій.

Документи фонду ілюструють терористичну та каральну політику окупаційної влади Білої Церкви  – введення комендантської години, обмеження пересування громадян, створення місць примусового утримання населення та військовополонених.

Так, в Білій Церкві було створено 6 таких таборів, в яких утримувалося  534 військовополонених, а в окрузі – 35 таборів, де знаходилося 4 712 осіб. Найбільша кількість військовополонених була в селі Озерне – 316 осіб, в селі Трушки – 306, в селі Матюші -237, в селі Олександрія – 232, в селі Фурси – 231.

Документи свідчать про грабіжницьку фінансову, податкову політику та колоніальну експлуатацію економіки. Так, в травні – червні 1942 року у місті та найближчих селах було експропрійовано 19 668 кг кольорового металу, в т.ч латуні – 15 484 кг, меді – 2 728 кг, алюмінія – 1 326 кг, цинка – 130 кг.  Була створена жорстока система штрафів та податків для місцевого населення: «за ухилення від чищення дворів від бруду – 200 крб., за  ухилення від трудової участі щодо упорядкування міста – 200 крб. або примусові роботи до 14 днів».

В архіві містяться документи місцевого відділу РАЦС, якій реєстрував всіх мешканців міста для відправки на примусові роботи до Німеччини.

Документи фонду містять значний фактичний, статистичний матеріал про населення із зазначенням кількості новонароджених, померлих по місяцях  і за населеними пунктами. Так, в Білоцерківському окрузі за І півріччя 1942 р. народилося 534 особи, померло – 1 717; всього проживало – 40 640 мешканців.

Для дослідників власного родоводу будуть цікавими документи з перепису населення окупованого міста та округу – списки працівників підприємств і установ на отримання продовольчих карток, списки осіб, які добровільно виїхали на роботу до Німеччини з Білої Церкви і сіл округу, списки родин остарбайтерів на отримання продовольчої допомоги, списки військовополонених, списки молоді 1924-1926 р.н.

В архівних документах презентований значний фактичний матеріал про стан медицини на окупованій території – в місті діяли: одна хірургічна лікарня на 100 місць, одна терапевтична та інфекційна лікарня  на 100 місць, один госпіталь для військовополонених на 300 місць, 2 медичні та 13 фельдшерських амбулаторій.

Детальніше з цифровими копіями документів можна ознайомитися на сайті Державного архіву Київщини.

Нагадаємо, нещодавно «Погляд» оприлюднював добірку ресурсів для істориків, археологів, культурологів, які містять оцифровані бази книг, архівних документів, оцифрованої періодики, а також фільмів та фотографій.