Новини
Всесвіт

Бетельгейзе знову стала яскравою: вибуху найближчим часом не буде


Бетельгейзе – друга за яскравістю зірка в сузір'ї Оріона. До недавнього часу вона входила в десятку найяскравіших на небі, але з вересня 2019 року почала стрімко тьмяніти. За оцінками експертів, Бетельгейзе втратила майже 25% яскравості. Деякі вчені пов'язали це з можливим швидким вибухом зірки, однак в подальшому вона перестала тьмяніти і відновила 97% своєї звичайної яскравості, повідомляє Американська асоціація спостерігачів змінних зірок (AAVSO).

Бетельгейзе це так звана змінна зірка, коливання її яскравості – звичайне явище – і циклічно змінюється. Один з циклів триває 420 днів, інший – від п'яти або шести років, третій складає близько 100-180 днів. Більшість циклів передбачувані, але останні події не вписувалися в загальні правила.

Найбільш ймовірно, що зірка викинула величезну хмару газу і пилу, яка, розширившись перед зіркою, блокувала частину її світла для зовнішнього спостерігача, роблячи Бетельгейзе більш тьмяною, ніж вона є насправді.

Бетельгейзе знаходиться на останньому етапі своєї еволюції. Вважається, що в найближчі 100 000 років зірка перетвориться на наднову. Коли це станеться, Бетельгейзе стане третім за яскравістю об'єктом на небі після Сонця і повного Місяця. За деякими оцінками, Бетельгейзе може навіть перевершити Місяць по світності, як це виглядатиме – дивіться за посиланням. Приблизно через три роки після вибуху, її яскравість знизиться до нинішніх показників, а через шість років Бетельгейзе зникне.