Автівки – військовим, дітям – дитинство: Аліна Фоміна про роботу благодійного фонду Руслана Шостака
Благодійний фонд Руслана Шостака був створений у червні 2022 року. Керівниця відділу по роботі з національними мережами Аліна Фоміна в інтерв’ю спеціально для медіа "Погляд" розповідає про основні напрямки діяльності фонду, історію його заснування та майбутні плани.
Мотивована команда – запорука успіху
- Розкажіть, яку роль ви виконуєте у фонді та як стали частиною його команди?
- Я очолюю відділ по роботі з національними мережами і готельно-ресторанним бізнесом. Моє основне завдання – збір благодійної допомоги для наших проєктів. До команди фонду я доєдналася навесні 2023 року. Я хотіла робити щось корисне. До того ж я мріяла працювати саме у благодійному фонді. Тому я шукала роботу, яка б стосувалася даної діяльності. Знайшла дану вакансії на Work.ua, подала резюме – й опинилася в цій прекрасній команді.
- Який професійний досвід мали до цього?
- До повномасштабної війни протягом п’яти років я мала власний бізнес, пов’язаний із продуктами харчування. Я весь час працювала в торгівлі, спілкувалася з людьми, займалася продажами, закупівлею тощо. Але завжди хотілося долучитися до чогось масштабного, класного, що могло приносити користь суспільству.
- Що вас особисто мотивує працювати у благодійному напрямку?
- Щоб це відчути, напевно, потрібно спробувати. Моменти передачі автівок військовим, а я безпосередньо причетна до цього процесу, реально незабутні. Ти розумієш, що робиш гарну справу. Це дуже мотивує, заряджає, хочеться ще більше допомагати.
- Розкажіть про вашу роботу. Яка у вас команда?
- У нас досить мотивована команда фандрайзерів (фандрайзер – людина, яка шукає потенційних партнерів і спонсорів, – прим. ред.), які займаються різноманітними колабораціями з бізнесами, як українськими, так й іноземними. Ми співпрацюємо з інфлюєнсерами (інфлюєнсер – той, чия думка має значення для певної аудиторії, – прим. ред.), зірками, домовляємося про різноманітні ініціативи, щоб залучити кошти у фонд та направити ці кошти на закупівлю пікапів і допомогу дітям.
У центрі уваги – пікапи для ЗСУ і допомога дітям
- Розкажіть про історію заснування фонду та його напрямки діяльності
- Фонд був створений у 2022 році Русланом Станіславовичем Шостаком, президентом корпорації "Тервін", благодійником. Починаючи з 2022 року, фонд має два основні напрямки:
допомога армії колісним транспортом;
евакуація дітей-сиріт та дітей, родини яких знаходяться в тяжких життєвих обставинах.
На сьогоднішній момент фонд входить у топ-50 найбільших фондів за версією Forbes та топ-5 приватних фондів України. Основна місія фонду – наблизити, звісно ж, перемогу України, забезпечуючи ЗСУ колісним транспортом, а також піклування про дітей-сиріт.
- Чим ваш фонд відрізняється від інших організацій, які працюють у подібній сфері?
По-перше, наш фонд напряму спілкується з керівництвом Сухопутних військ ЗСУ. Ми маємо лист-запит на доставку для ЗСУ 1000 одиниць колісного транспорту. Це наша основна мета, до якої ми зараз прагнемо, і у зв'язку з цим був створений проєкт "Від малого до великого".
Ми створили зменшену копію автівки, яку передаємо на фронт.
Це сувенірні пікапи, які можна придбати у великих національних мережах і весь прибуток з їх продажу йде на закупівлю справжніх потужних пікапів для Збройних Сил України.
3300 таких маленьких машинок – це один потужний пікап, який йде для наших військових. Тобто це наш головний проєкт, основна мета.
Багато українців вже долучилися до нього. Ми цим дуже пишаємось, але просимо все більше і більше українців, щоб долучалися, підтримували нашу ініціативу. Адже передати 1000 автівок – це дуже глобальна мета, і ми її досягнемо лише з вашою підтримкою.
Також хочеться згадати про наступний наш напрямок – проєкт "Дитинство без війни".
Наш фонд евакуював найбільшу кількість дітей-сиріт та дітей, родини яких знаходяться в складних життєвих обставинах, до Туреччини.
На сьогоднішній момент було евакуйовано приблизно 3500 дітей та їх супроводжуючих. Це була наймасштабніша евакуація з початку Другої світової війни.
Ми навіть увійшли в книгу рекордів (World Book of Records –книга світових рекордів, міжнародний проєкт, який презентує унікальні особливості та досягнення людства в усьому світі, – прим. ред). із даною ініціативою.
Хочеться закцентувати увагу, що проєкт "Дитинство без війни" – єдиний приватний проект, який фінансується саме нашим фондом. Ми дуже пишаємося, що змогли організувати своїми силами та забезпечити перебування 3500 дітей та супроводжуючих у Туреччині протягом майже трьох років.
- Як координується робота фонду в умовах, коли кількість тих людей, які потребують допомоги, лише зростає?
- Знаєте, це доволі складне питання, але мені здається, що в сьогоднішніх умовах багато українців приймають різноманітні виклики, тож це також досить потужний виклик для нашої команди. За останні півроку ми значно розширили кількість співробітників нашого фонду, долучаємо все більше різних громадських організацій. Наприклад, нам допомагає турецький "Червоний хрест".
Також ми зараз активно розвиваємося в Канаді, від якої отримуємо допомогу. Активно співпрацюємо з діаспорою в Канаді. Нещодавно наш фонд став членом Канадсько-української торгової палати, тож найближчим часом очікуємо допомогу від них. Ми намагаємося стукати в усі двері, щоб допомагати більшій кількості людей.
- Кому вирішуєте надати допомогу в першу чергу? Як їх знаходите?
- Передусім ми допомагаємо дітям-сиротам, дітям, родини яких знаходяться в складних життєвих обставинах, та діткам, які позбавлені батьківського піклування. Коли розпочиналася дана ініціатива, в першу чергу наш фонд був зосереджений на тих дітях у прифронтових областях, це безпосередньо Дніпропетровська та Херсонська області. Ми працювали з соціальними службами, які допомагали нам у виборі тих, хто потребує допомоги.
Співпраця – основа ефективної допомоги
- З якими громадськими організаціями, фондами або бізнесами працюєте? Як вони допомагають вам у досягненні ваших цілей?
- У першу чергу хотілося б звернути увагу на бізнеси, які нас підтримують. Так, наші машинки – сувенірні пікапи – можна придбати в національних мережах Eva, Varus, Будинок іграшок, Техно Їжак, Цитрус та інші. Ми вдячні кожній мережі за підтримку нашої ініціативи, адже спільними силами ми зможемо досягти нашої мети – доставити 1000 потужних пікапів для Збройних Сил України. З фондами або громадськими організаціями на сьогоднішній день не працюємо, але все, можливо, попереду.
- Як ваші ініціативи реалізуються спільно з партнерами? Розкажіть про успішні кейси цієї співпраці?
- Ініціатив було доволі багато. Назву ті, які були найбільш потужні останнім часом. Зокрема, разом з Eva був проєкт "Хід конем".
Нам вдалося зібрати кошти на 15 пікапів та передати їх 3-ій окремій штурмовій бригаді ЗСУ.
Також один з останніх проєктів був із Монобанком: ми передали автомобілі для 53-ої окремої механізованої бригади, яка знаходиться на Лиманському напрямку.
Дуже вдячні за спільну ініціативу мережі ресторанів "Сушия", "ilMolino", "Tbiliso". Разом із ними у рамках проєкту "Незалежний збір" за 25 днів ми зібрали кошти на один пікап, який передали для 93-ої окремої механізованої бригади.
Також із мережею Varus цього року ми вже передали 7 пікапів для наших військових. Хочеться звернути увагу, що бізнес, який із нами співпрацює, самостійно обирає бригаду, якій треба передати пікап.
- Я так розумію, що ви знаходите певний бізнес і просите його допомоги у тому чи іншому проєкті?
- Спочатку це було саме так, тобто ми зверталися до бізнесів, але, дякуючи нашій спільній праці, зараз багато бізнесів вже самі звертаються до нас. Про нас багато хто чув, у нас вже своя репутація на ринку, тому зараз доволі часто до нас приходять із пропозиціями про співпрацю.
- Як швидко закриваються збори?
- Тяжке питання, тому що в кожної мережі своя кількість магазинів і відповідна залученість. Є мережі, які можуть зібрати на пікап за один місяць, інші – за три тижні, а є збори, які тривають більше двох місяців, тобто це дуже індивідуально.
- Як фонд залучає фінансову підтримку від донорів?
- Фінансова підтримка від донорів у нашому фонді залучається за допомогою відділу фандрайзингу, який досить змотивований. Ми в основному залучаємо український бізнес, але також активно розвиваємо наш фонд у Канаді, тож найближчим часом плануємо підключити й канадський бізнес.
Зазвичай ми виходимо з пропозицією, розказуємо про те, що зробили, озвучуємо нашу глобальну мету – забезпечити ЗСУ тисячею потужних пікапів. Зараз бізнес розуміє, що його допомога наближає нашу перемогу. А оскільки всі вже дуже хочуть перемоги, тому до нашої ініціативи активно долучаються.
- Благодійність зазвичай пов'язана з волонтерами. З якими волонтерами ви працюєте? Як вони допомагають у роботі фонду?
- Дуже класне питання. Хотілося б згадати про волонтерів, які були долучені до проєкту "Дитинство без війни" і допомагали діткам у вивченні англійської мови, фінансової грамотності, програмування. На сьогоднішній момент волонтерів до проєкту "ГеройCar" не залучаємо. Ми стараємося працювати своїми силами, але волонтерам, які долучалися до проєкту "Дитинство без війни", ми дуже вдячні за їхню ініціативність.
- Як фонд працює з громадою? Як доєднатися до вас або як допомогти вашому фонду?
- На сьогоднішній момент наш фонд з громадами не працює, але, я думаю, в майбутньому це було б досить цікаво для нас. Ми були б відкриті до таких пропозицій.
- Якщо відійти трохи від роботи фонду і ваших обов'язків, згадайте історії, які вам найбільше сподобалися?
- Оскільки я залучена до проєкту "ГеройCar", то в першу чергу згадую військових, які звертаються до нас проханням щодо автівок. У нас є колега у відділі, до якої безпосередньо телефонують військові і просять автомобілі. Ми відкриваємо збір. І саме болюче, коли людина, яка зверталася, не доживає до моменту передачі цієї автівки. Такі моменти дуже щемлять душу. Ти себе звинувачуєш, що не встиг вчасно зібрати кошти. Це жахливо і дуже важко.
Але є й приємні кейси, коли приїжджають військові в офіс, діляться своїми шевронами, розказують про бойові задачі, які вони круто виконали. У них сяють очі, вони вірять у перемогу. Ми вже звикли до комунікації саме з військовими. І хочеться, щоб все ж таки скоро вони всі опинилися в себе вдома, були здоровими психічно і фізично разом зі своїми родинами.
Майбутні плани та пріоритети
- Які пріоритети фонду на наступний рік?
- У 2025 році дуже важливо досягти нашої мети – доставити 1000 пікапів для ЗСУ. Ми зараз докладаємо максимальних зусиль, щоб досягти цієї мети.
Другим пріоритетним нашим завданням є турбота про дітей-сиріт у рамках проєкту "Дитинство без війни". У партнерстві з державою, Мінсоцполітики ми прагнемо зробити так, щоб діти-сироти опинилися у люблячих родинах, а кількість дітей-сиріт в Україні зменшилася.
- Чи планує фонд розширювати вже існуючі програми?
- Що стосується дітей-сиріт, то тих дітей, які на сьогоднішній момент перебувають у Туреччині, ми разом із Мінсоцполітики будемо перевозити до України. Щодо розширення програм, то наразі у нас відбувається стратегічна сесія, тож про подальші дії нашого фонду буде відомо згодом.
- А чи обговорювали запуск нових ініціатив зі своєю командою? Можливо, вже є ідеї?
- У нас дуже креативна команда, ми постійно щось генеруємо, придумуємо нове. Оскільки я є керівником напрямку роботи з готельно-ресторанним бізнесом, у 2025 році ми плануємо проводити гастровечері з популярними шеф-кухарями України і не лише. Про це все буде повідомлено згодом у наших соцмережах.
- Де люди можуть дізнатися більше інформації про фонд та зв'язатися для подальшої співпраці?
- Інформацію про наш фонд можна дізнатися в соцмережах: Фейсбуці та Інстаграмі. Ми активно слідкуємо за повідомленнями у наших соцмережах і оперативно надаємо відповідь.
- Чи плануєте збільшувати команду?
- На сьогоднішній момент поки що не плануємо. У нас за останні півроку було доволі серйозне розширення штату, тож наразі команда укомплектована, працівників достатньо.
- Яким бачите майбутнє фонду та всієї країни?
- Я бачу Україну, яка перемогла, і фонд, що займається відбудовою країни. Я бачу наше світле майбутнє.
- Чого б вам хотілося передусім?
- Хотілося б передусім щасливого дитинства для наших дітей і щоб наші військові були забезпечені усим, чого вони потребують на фронті на сьогоднішній день.
Розмову вела журналістка і ведуча Марія Марчук, матеріал для публікації підготувала літературна редакторка Надія Проценко. Продюсерка та редакторка проєкту Наталія Зіневич. Розміщення матеріалу редакторки сайту Марини Литвиненко.
Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і дивіться нас на YouTube. Також читайте та підписуйтесь на нас у Facebook Погляд Київщина і Іnstagram.