Новини
Всесвіт

Астрономи відкрили найяскравішу наднову в історії, яка затьмарила власну галактику


Вчені спостерігали за нею більше двох років.

Наднова, що отримала позначення SN2016aps, була вперше виявлена в 2016 році за допомогою даних телескопів панорамного огляду і системи швидкого реагування Pan-STARRS на Гавайських островах.

Як повідомляють в CNN, дослідницька група з Центру астрофізики у співпраці зі Смітсонівською астрофізичною обсерваторією та обсерваторією Гарвардського коледжу виміряла зірку, використовуючи два параметра: повну енергію вибуху і випромінювання – кількість енергії вибуху, видиму у вигляді світла. Аналіз даних показав, що SN2016aps із поки безіменної галактики можна вважати найяскравішою і високоенергетичною надновою з усіх відомих на сьогоднішній день.

У типової наднової випромінювання становить менше одного відсотка від загальної енергії вибуху. Однак у SN2016aps енергія одного тільки випромінювання в п'ять разів вища усієї кількості енергії, що, зазвичай, виділяється в таких випадках. Спостерігаючи за вибухом протягом двох років, вчені виявили, що її маса у 50-100 разів перевищує сонячну, тоді як для стандартних наднових середні значення складають 8-15 сонячних мас.

«Такий тип подій за нашими оцінками зустрічається один раз на тисячу або навіть на десять тисяч. Це надзвичайно рідкісний тип вибуху і неймовірно енергійний», – стверджує професор астрономії в Гарвардському університеті і співавтор дослідження Едо Бергер. – «Галактики є колекціями з сотень мільярдів зірок. І все ж цей вибух наднової затьмарював всю галактику більше двох років. Ми бачимо цей вибух тільки зараз, хоча технічно він стався чотири мільярди років тому, а світло так довго йшло до нас».

Настільки екстремальні властивості наднової можна пояснити злиттям двох масивних зірок в одну. Отримана масивна зірка вибухнула як пульсуюча парно-нестабільна наднова. Парно-нестабільні наднові виникають, коли гамма-випромінювання всередині зірки починає породжувати електрон-позитронні пари. Світило коллапсує, однак енергія, що вивільняється, обертає цей процес назад, і відбувається вибух, який руйнує навіть ядро. Досі подібні явища існували лише в теорії і ніколи не спостерігалися.

Читайте також:
Вибух наднової переноситься: Бетельгейзе офіційно припинила тьмяніти
Вибух наднової: НАСА показали 13 років життя зірки (ВІДЕО)