Новини
Новини Київської області
Вишгород
Культура
Подорожі

Археологічні дослідження: у княжій дружині Х-ХІІІ ст. служили воїни-кочовики


Середньовічні поховання у Вишгороді свідчать про те, що серед легіонерів були «Чорні клобуки»

Обговорення недавньої археологічної сенсації – знайдення під час розкопок у Більську на Полтавщині нерозграбованого курганного поховання, якому орієнтовно 2600 років, про що писав «Погляд», спонукає поцікавитись – а що ж цікавого було знайдено на Київщині? З’ясувалось, що тут у різні часи також було знайдено немало інформативного матеріалу.

Зокрема, у Вишгороді майже під самим давньоруським укріпленням по нинішній вулиці Межигірського Спаса у 1989 році археологи розкопали колективне поховання чоловіків-воїнів давньоруського часу. Його називають найбільш інформативним для вивчення військової справи давнього Вишгорода, і таким, що свідчить про поліетнічність княжої дружини.

Науковці зауважують, що це поховання датується кінцем ХІ – ХІІ ст. і є однією з небагатьох середньовічних пам’яток Середнього Подніпров’я, з якої походять знахідки елементу захисного обладунку, зокрема, окиснені фрагменти кольчуг. Також було знайдено повний комплект озброєння та спорядження середньовічного вершника.

У великій ямі у центрі знаходилось поховання двох воїнів-кочовиків, яким було орієнтовно 18-25 років. Поруч було виявлено залишки кінських кісток та збрую – залізні вудила, стремена, бронзові бляхи, пряжка, скоби, ножі у шкіряних піхвах. До того ж, на  одному з похованих була  кольчуга, а також шабля довжиною 90 сантиметрів.

Дослідники пов’язують поховання із могилами печенігів, котрі під назвою «чорних клобуків» входили до складу вишгородської дружини. У літописах «чорними клобуками» називали представників тюркських етносів, які служили в дружинах руських князів.  цих васалів іменують чорними клобуками. Назва «чорні клобуки», що тюркською звучить як каракалпаки, походить від назви високих чорних шапок, які носили ці воїни. Вони були важливою військовою силою, яку наймали різні князі у боротьбі за владу.

У двох інших похованнях параметри могильних ям, а також те, що там не виявлено супроводжуючих речей, дають підстави припускати, що вони були здійснені за християнським обрядом.

А спільний курганний насип над усіма могилами дозволяє зробити висновки, що всі ці представники інтернаціональної княжої дружини загинули під час бойових дій.

Місце цього поховання оснащується табличкою з QR-кодом, встановленим у межах проєкту Вишгородського історико-культурного заповідника «Історико-культурна спадщина Вишгородщини: QR-кодування, моніторинг, апробація й популяризація».  Зчитавши код, можна буде дізнатися багато цікавого про події тих часів.

Джерело: ВІКЗ.