08.10.2018
Гапон Юлія 000
Адвокат Олександр Гатинюк розповів ІА "Погляд" основні моменти, які потрібно знати про автострахування в Україні.
За його словами, основними законами, що регулюють автострахування в нашій країні, яке може бути добровільним і обов’язковим, є Закони “Про страхування” та “Про обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів”.
Добровільно можна застрахувати свій автомобіль за ризиками КАСКО — при настанні страхового випадку (пошкодженні або викраденні застрахованого автомобіля) страхова компанія виплатить відшкодування вам.
Обов’язковим страхуванням є ОСЦПВ — обов’язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників транспортних засобів. При заподіянні шкоди життю, здоров’ю або майну учасників дорожнього руху в результаті ДТП, скоєного з вашої вини, страхове відшкодування буде виплачено потерпілим страховою компанією.
Умови обов’язкового страхування, в тому числі і ліміти страхових сум за договором страхування, є єдиними для всіх страхових компаній. Збільшити ліміт відповідальності за договором можна, уклавши додатково договір добровільного страхування цивільної відповідальності.
Класичне страхування авто здійснюється для будь-якого транспортного засобу, що перебуває у фізичної або юридичної особи у власності, оренді чи на інших законних підставах. При настанні страхової події, передбаченої в договорі, збиток відшкодовується власнику застрахованого автомобіля, а збитки третім особам, постраждалим у ДТП, не відшкодовуються. Також не відшкодовуються збитки, заподіяні вантажу, що перевозиться.
Договір КАСКО передбачає захист автомобіля від викрадення чи пошкодження. Застрахувати можна не тільки легковий чи вантажний автомобіль, але і автобус, причіп, а також додаткове обладнання транспортного засобу.
На відміну від КАСКО, страховка автомобіля ОСЦПВ є обов’язковою для всіх водіїв згідно з законодавством України. При настанні страхового випадку виплати здійснюються стороні, якій було завдано збитків з вини власника забезпеченого страховкою автомобіля. Поліс ОСЦПВ оформляється, як правило, на 1 рік.
За завдання шкоди майну потерпілий може отримати максимум 100 тис. грн, при збитку життю і здоров’ю — 200 тис. грн. Страхова компанія може встановити франшизу по майновому збитку в розмірі до 1 тис. грн (грошовий еквівалент завданих збитків, які страховою компанією не відшкодовуються при
настанні страхового випадку).
Враховуючи той факт, що найпоширенішим видом автострахування відповідно є саме обов’язкове страхування, слід пам’ятати, що кожному потерпілому в дорожньо-транспортній пригоді матеріальні збитки будуть відшкодовані саме страховою компанією винної особи.
Окрім того, аналізуючи судову практику у спорах щодо відшкодування збитків потерпілому, завданих внаслідок ДТП, із страхових компаній та безпосередньо винуватців, суди переважно прийшли
до висновку, що право вибору потерпілого, до кого звертатись з приводу стягнення завданої йому шкоди, є абсолютним, тобто наявність у винного в ДТП страхового полісу не є взаємовиключним фактом із відшкодування завданої останнім шкоди у першочерговому порядку, незважаючи на обов’язок страхової компанії у такому відшкодуванні.
З огляду на викладене, водіям авто слід ретельно ставитися до вибору страхової компанії, технічного стану автомобіля та, відповідно, бути уважними на дорогах.
Дізнатися більше про автострахування ви зможете 9 жовтня у програмі "Право Знати" на телеканалі "Погляд", нашому сайті та офіційній Facebook-сторінці інформаційної агенції.