Новини
Культура
Новини Кіно

79 річниця від дня народження актора Івана Миколайчука


15 червня 1941 року народився Іван Микалайчук. Його називали обличчям і душею українського кіно, аристократом духу, блискучим самородком. Іван Миколайчук був кінозіркою 60-70 х років. В ті роки майже жоден фільм не обходився без його участі.

Ролі молодого Тараса Шевченка у фільмі "Сон" та Івана Палійчука у "Тінях забутих предків" принесли Миколайчукові загальне визнання. Кінострічка «Тіні забутих предків» здобула багато радянських та зарубіжних призів та нагород, й була визнана однією з двадцяти найкращих картин світу.

Попри людську любов, партійні чини не надто жалували Миколайчука – одним своїм виглядом на екрані він будив в українській душі якісь прадавні згадки про гідність, волю і незалежність. Тож чиновникам від культури було все не так у цього актора. 


Впродовж 10 років йому не давали жодної можливості ані самому кіно знімати, ані як акторові грати. Клеймо ворога радянської влади йому причепили після виходу фільму "Анничка", де він зіграв хлопця з УПА.

У 70-ті, коли розпочалася гонитва за діячами культури, страшним ударом для Миколайчука став арешт Сергія Параджанова. Пізніше і його кваліфікували як людину ворожої ідеології, заборонили знімати та грати. У 1979-му році йому вдалося відзняти фільм "Вавилон XX", який завойовує приз "За кращу режисуру" на Всесоюзному кінофестивалі в Душанбе.

Подальша режисерська доля не склалась через "націоналістичний ухил" у культурі. У 1983-му були написані "Небилиці про Івана", а у 1984-му режисер готувався до роботи над фільмом за цим сценарієм, та його постановку було дозволено лише восени 1986 року. На жаль, через важку хворобу, розпочати зйомки фільму він так і не зміг.

Іван Миколайчук пішов із життя 47-річним, залишивши нереалізованими силу-силенну творчих задумів… У 2016 році вулиця в Києві, на якій мешкав актор, названа його ім’ям.

ЦІКАВІ ФАКТИ З ЖИТТЯ ІВАНА МИКОЛАЙЧУКА:

  • односельчани розповідали, що того року, як помер Іван Миколайчук, до села Чорториї прилітали лебеді, яких прозвали Івановими;
  • мрія Івана була – накрити стіл на 5 км і пригостити напоями та стравами всіх із рідного села;
  • перед зйомками фільму "Бур'ян" Миколайчук голодував, щоб його герой мав виснажений вигляд;
  • провидиця напророкувала Івану 25 років життя. Він помер на 4-й день після 25-ї річниці шлюбу;
  • фільм "Тіні забутих предків" здобув 39 міжнародних нагород, 28 призів на кінофестивалях у 21 країні, за це він потрапив до Книги рекордів Гіннеса (Миколайчуку під час знімання стрічки було 23 роки);
  • його батько помер від раку під час зйомок фільму "Тіні забутих предків";
  • знімався паралельно у двох фільмах "Тіні забутих предків" та "Сон", де зіграв молодого Тараса Шевченка;
  • на честь Івана Миколайчука назвали астероїд головного поясу – "8244 Миколайчук".

За джерелами: Український інститут національної пам’яті ; УНН; 5 канал

Ілюстративний матеріал із відкритих джерел