79 річниця від дня народження актора Івана Миколайчука
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2020/06/mykolajchuk.jpg)
15 червня 1941 року народився Іван Микалайчук. Його називали обличчям і душею українського кіно, аристократом духу, блискучим самородком. Іван Миколайчук був кінозіркою 60-70 х років. В ті роки майже жоден фільм не обходився без його участі.
Ролі молодого Тараса Шевченка у фільмі "Сон" та Івана Палійчука у "Тінях забутих предків" принесли Миколайчукові загальне визнання. Кінострічка «Тіні забутих предків» здобула багато радянських та зарубіжних призів та нагород, й була визнана однією з двадцяти найкращих картин світу.
Попри людську любов, партійні чини не надто жалували Миколайчука – одним своїм виглядом на екрані він будив в українській душі якісь прадавні згадки про гідність, волю і незалежність. Тож чиновникам від культури було все не так у цього актора.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2020/06/mykolajchuk2.jpg)
Впродовж 10 років йому не давали жодної можливості ані самому кіно знімати, ані як акторові грати. Клеймо ворога радянської влади йому причепили після виходу фільму "Анничка", де він зіграв хлопця з УПА.
У 70-ті, коли розпочалася гонитва за діячами культури, страшним ударом для Миколайчука став арешт Сергія Параджанова. Пізніше і його кваліфікували як людину ворожої ідеології, заборонили знімати та грати. У 1979-му році йому вдалося відзняти фільм "Вавилон XX", який завойовує приз "За кращу режисуру" на Всесоюзному кінофестивалі в Душанбе.
![](https://www.poglyad.tv/wp-content/uploads/2020/06/Mykolajchuk3.jpg)
Подальша режисерська доля не склалась через "націоналістичний ухил" у культурі. У 1983-му були написані "Небилиці про Івана", а у 1984-му режисер готувався до роботи над фільмом за цим сценарієм, та його постановку було дозволено лише восени 1986 року. На жаль, через важку хворобу, розпочати зйомки фільму він так і не зміг.
Іван Миколайчук пішов із життя 47-річним, залишивши нереалізованими силу-силенну творчих задумів… У 2016 році вулиця в Києві, на якій мешкав актор, названа його ім’ям.
ЦІКАВІ ФАКТИ З ЖИТТЯ ІВАНА МИКОЛАЙЧУКА:
- односельчани розповідали, що того року, як помер Іван Миколайчук, до села Чорториї прилітали лебеді, яких прозвали Івановими;
- мрія Івана була – накрити стіл на 5 км і пригостити напоями та стравами всіх із рідного села;
- перед зйомками фільму "Бур'ян" Миколайчук голодував, щоб його герой мав виснажений вигляд;
- провидиця напророкувала Івану 25 років життя. Він помер на 4-й день після 25-ї річниці шлюбу;
- фільм "Тіні забутих предків" здобув 39 міжнародних нагород, 28 призів на кінофестивалях у 21 країні, за це він потрапив до Книги рекордів Гіннеса (Миколайчуку під час знімання стрічки було 23 роки);
- його батько помер від раку під час зйомок фільму "Тіні забутих предків";
- знімався паралельно у двох фільмах "Тіні забутих предків" та "Сон", де зіграв молодого Тараса Шевченка;
- на честь Івана Миколайчука назвали астероїд головного поясу – "8244 Миколайчук".
За джерелами: Український інститут національної пам’яті ; УНН; 5 канал
Ілюстративний матеріал із відкритих джерел