Новини
Новини Київської області
Культура

25 «Греммі» Горовіца: історія життя відомого піаніста з Києва


Володимир Самійлович Горовіц – піаніст, символ фортепіанної гри XX століття, найнепередбачуваніший музикант сучасності, 25-разовий володар вищої Світової музичної нагороди – премії "Греммі" у кількох номінаціях.

За спогадами Володимира, революція 1917-го його близьким нічого хорошого не принесла. Будинок, к якому мешкала родина, конфіскували. Як і майно. Упродовж доби винесли майже все – навіть одяг. Пізніше Горовіц із жахом констатує: "Мій батько був зломлений. Він, мов білка, збирав їжу".Та не це найбільше вразило 14-літнього хлопця. А незбагненний факт: "Більшовики украли мій рояль".

Можливо, саме ця образа й стала мотивом його неповернення до СРСР у 1926-му. Бо ще кілька років після виїзду до Німеччини Горовіц офіційно був радянським громадянином, який навчається за кордоном. Але він вирішив лишитися на Заході.

Упродовж майже трьох років Володимир об'їздив з концертами практично всю Європу, маючи шалений успіх. У Парижі, коли він грав, навіть викликали жандармів, аби втихомирити публіку, яка в катарсисі трощила стільці.

А 1928 року музикант переїжджає до США, де дуже швидко стає одним з найвисокооплачуваніших піаністів, поступаючись за рівнем гонорарів лише великому Рахманінову. Горовіц за роки роботи в США отримав 25 премій "Греммі" (стільки ж, як і у Стіві Вандера) в різних номінаціях – це п'ятий показник в історії Grammy Award.

"Імператор музики""геній творчої комунікації""король королів серед піаністів, під час гри якого димляться клавіші". Пишномовні порівняння та епітети щодо Горовіца з’являлися постійно – і від шанувальників, і від журналістів, і від музичних критиків. Маестро, слухаючи все це, не ніяковів: "Мені начхати на почесті, які тривають один день на рік, я люблю бути в центрі уваги весь рік".

Левова частка довідниково-біографічних матеріалів про Горовіца містом його народження вказує Бердичів Житомирської області. Насправді, як свідчать останні архівні дані, це був Київ.

Різняться і дати народження. Більшість довго вказувала 1904-й. Аж доки не набуло розголосу зізнання піаніста у тому, що насправді він з’явився на світ 1903 року. Винуватець плутанини - сам музикант: внаслідок "штучного омолодження" вдалося уникнути призову до армії.

Панує думка, що виступати з концертами Горовіц почав на Заході, куди емігрував. Насправді ж перший з них відбувся ще 1920-го у тодішній столиці України Харкові, проте до офіційних реєстрів з якоїсь причини не потрапив.

Послухати, як грає геній можна за посиланням: https://www.youtube.com/watch?list=OLAK5uy_kRtn57ASyWpq679fUNZGgCr8_TrCl43fY&v=_97wFYyUWMQ

Джерело