Україна
Екологія
Здоров'я
ЛайфХаки

Змії в Україні: що варто знати


16 липня – Всесвітній день змії. Які змії є в Україні? Що роботи, якщо вас вкусила отруйна змія? Читайте далі...

Гадюка звичайна

В Україні налічується 11 видів змій, з яких лише 3 види є отруйними: гадюка степова, гадюка звичайна і гадюка Нікольського. Вони занесені до Червоної Книги України. Крім того, оороняються усі види полозів і мідянка. Також в Україні мешкає 2 види вужів, які не занесені до Червоної Книги України, але їх часто плутають з гадюками.

Неотруйний вуж звичайний

Змії в нашій країні активні з квітня до жовтня, найбільше шансів зустріти їх навесні: у квітні-травні. Другий пік їх активності припадає на вересень. Щороку змії кусають десятки людей – переважно через власну необачність чи нерозважливість, наголошує Центр громадського здоров’я України.

Гадюка степова

Так, станом на середину липня в Україні зареєстровано 34 звернення за медичною допомогою у зв’язку із ураженнями зміїною отрутою. За аналогічний період 2019 року таких звернень було 103. Нещодавно «Погляд» повідомляв, що хлопчика із Бориспільщини госпіталізували в Охмадит через укус змії.

У МОЗ роз’яснюють, що коли на вулиці стає спекотно, плазуни втрачають активність і стають малорухливими та млявими. Найчастіше такий плазун може вкусити людину, якщо вона випадково наступить, сяде чи ляже на нього.

Якщо вас вкусила змія, намагайтесь якнайшвидше потрапити до лікаря. Лише професійний медик зможе надати необхідну допомогу!

Укус змії має важкі прояви. Зокрема, отрута гадюки спричиняє гемолітичну дію (викликає руйнування червоних кров'яних тілець крові). Особливо небезпечними укуси гадюк є для дітей, людей похилого віку та людей зі зниженим імунітетом. Після укусу на ураженому місці спостерігається болючий набряк з множинними дрібними крововиливами — геморагіями. Отрута швидко вражає життєво важливі системи організму людини: з’являється загальна слабкість, тиск швидко знижується, виникає головний біль, утруднене дихання, запаморочення, набряк тканин та запалення лімфатичних вузлів.

Гадюка Нікольського

Проте, пам’ятайте, що навіть без медичного лікування укус гадюки надзвичайно рідко призводить до смерті.

Якщо транспортування до медичного закладу займає певний час, варто надати домедичну допомогу постраждалому, дотримуючись таких правил:

  • Зберігайте спокій і стежте, щоби постраждалий менше рухався.
  • Звільніть уражену частину тіла від одягу, взуття, прикрас тощо.
  • На місце укусу накладіть стерильну пов’язку з антисептиком.
  • Дайте постраждалому воду, при укусі змії важливо багато пити.
  • Дайте постраждалому 1-2 таблетки ліків від алергії.
  • Під час транспортування покладіть уражену кінцівку на підвищення.
  • Якщо є можливість, прикладіть до рани лід, обгорнутий у тканину.
Гадюка Ренарда

Щоб уникнути укусу змії, пам’ятайте:

  • Гадюки ніколи не атакують першими.
  • Не намагайтесь взяти їх у руки, пнути ногою чи фотографувати з невеликої відстані.
  • Не провокуйте і не панікуйте, а мирно розійдіться з ними. Найкращим запобіжним заходом проти укусів гадюк є використання високого шкіряного взуття.
  • Вирушаючи в похід, бажано мати протизміїну вакцину.
  • Будьте уважними та обережними.

Фото - з відкритих інтернет-ресурсів

Раніше "Погляд" писав, що в Українці в річці Стугна змія вкусила дівчину, а на ірпінській набережній місцевий житель Ігор Потєряєв зловив змію.