Зміни у ПДР: поправки мають знизити аварійність
Масштаби дорожньо-транспортного травматизму в Україні значно випереджають показники більшості держав світу.
Як зазначають у пояснювальній записці до постанови Кабінету Міністрів України, зміни в ПДР зумовлені створенням безпечних та комфортних умов щодо підвищення рівня безпеки на дорогах.
Для пішоходів
Відтак задля підвищення безпеки пішоходи у темну пору доби обов’язково мають використовувати світлоповертальні елементи.
«У темряві на дорозі людину в темному одязі при ближньому світлі фар водій автомобіля може побачити лише на відстані 25-30 м. Крім того, під час складних погодних умов водії більш зосереджуються на русі інших транспортних засобів, а не на піших учасниках дорожнього руху», - пояснює Кабмін.
Для велосипедистів
Через стрімке зростання поціновувачів велосипедного транспорту відтепер велосипедистам дозволяється рухатися смугою для громадського транспорту. Таке рішення зумовлено тим, що швидкість автомобіля у середньому становить 50 км/год, у той час як маршрутного транспортного засобу – 20 км/год.
«У зв’язку із щільною забудовою вулиць у населених пунктах не завжди можливо збільшити геометричні параметри проїзних частин доріг та, у свою чергу, облаштувати велосипедні доріжки», – йдеться у поянювальній записці.
Для водіїв
Відтепер водіям таксі та інструкторам з водіння необхідно пристібатися за новими правилами дорожнього руху. Лише водіям та пасажирам з інвалідністю, а також оперативних та соціальних транспортних засобів дозволено не користуватися ременями безпеки.
Усі інші повинні користуватися не лише ременями безпеки, а й підголівниками, де їхня установка передбачена конструкцією. Про це повідомляють у порівняльній таблиці постанови Кабінету Міністрів України.
Раніше «Погляд» повідомляв про результати автофіксації порушень ПДР: порушники сплатили 31 млн грн штрафів. А як правильно його сплачувати - «Погляд» також писав.
Фото: pixabay