Новини
Екологія
Вода
За кордоном

Живий фільтр: вчені з’ясували, що морські губки здатні видаляти до 94% вірусів з води


Вчені виявили, що різні морські тварини можуть поглинати вірусні частинки, фільтруючи морську воду для виробництва кисню та їжі. Особливо ефективними виявилися губки.

Подробиці дослідження були опубліковані морським біологом Дженніфер Уелш з Нідерландського університету морських досліджень в публікації Nature Scientific Reports.

«Коли вірус заражає клітку, він використовує свого господаря для створення нових вірусів. Після звільнення вони можуть, в свою чергу, заразити набагато більше нових клітин», – каже Уелш.

Однак вона виявила, що багато частинок вірусу, потрапляючи в організм морських тварин, служать їм їжею. Гігантська устриця, наприклад, фільтрує морську воду для вилучення кисню або таких продуктів харчування, як водорості і бактерії. При цьому вона поглинає вірусні частинки.

«У наших експериментах, під час яких ми не пропонували устрицям якусь їжу і, отже, вони фільтрували воду тільки для поглинання кисню, устриці видаляли з води 12% вірусних частинок», – зазначає вчений.

З усіх організмів, які тестували вчені, губки, краби і молюски фільтрували віруси найкраще. Морські губки скоротили присутність вірусів на 94% протягом трьох годин.

«Експеримент показав, що поглинання вірусів дійсно відбувається дуже швидко і ефективно, навіть якщо ми додавали нові віруси в воду кожні 20 хвилин, губки залишалися надзвичайно ефективними в їх видаленні», – зазначає Дженніфер Уелш.

Проте вчені не вважають, що лабораторні експерименти можна чітко екстраполювати на природне місце існування.

«Ситуація там набагато складніша, тому що чимало видів тварин впливають один на одного. Наприклад, при появі поблизу краба устриця припиняє фільтрацію. Крім того, необхідно враховувати такі фактори, як приливні течії, температура і ультрафіолетове випромінювання», – зазначає Уелш.

До речі, сьогодні, 30 березня, Дженніфер Уелш стане першою представницею Нідерландського університету морських досліджень, яка захистить свою дисертацію онлайн в зв'язку з пандемією коронавірусу.

«Моя квартира дуже маленька, тому я зможу захистити дисертацію на ліжку за допомогою ноутбука», – розповіла Дженніфер.

Нагадаємо, школярі-генії з Черкащини розробили модель водоочисної станції.