Новини
Україна
Екологія
Вода

Жадібність і корупція: "завдяки" браконьєрам до 2050 року в українських водоймах може зникнути риба


Асоціація рибалок України б'є на сполох, корупція знищує вітчизняний рибний ресурс. За сприяння браконьєрству з боку держслужбовців потрібно вводити однозначну кримінальну відповідальність, ніяких штрафів.

Сьогодні промисловий вилов риби у внутрішніх водоймах потрібен тільки контролюючим і перевіряючим держструктурам, які "присмокталися" до вітчизняного рибного ресурсу. Корупція, яка набула нечуваних розмірів, знищує рибні ресурси країни і вітчизняну рибну галузь вцілому.

Пособництво браконьєрству і відверте "кришування" порушень з боку промислового вилову риби поставило на межу виживання водойми країни.

Статистика стверджує, що у річках виловлюється 20,7 тис.тонн риби. Споживання риби в Україні в 2018 році - 400 тис. тонн риби. Так невже через 5% від загального споживання потрібно остаточно вбити всю рибу в наших водоймах?

Багато років політика рибного господарства була заснована тільки на споживчому відношенні до рибних ресурсів, що, безумовно, призведе до того, що майбутні покоління будуть змушені вкладати чималі зусилля і величезні кошти у відновлення популяцій цінних видів, чисельність яких зменшилася до критичної межі.

За твердженням вчених, якщо терміново не припинити нераціональне ведення рибного господарства і неналежну охорону водних живих ресурсів, то до 2050 року в українських водоймах може зникнути риба.

В основному, загроза перелову нависла над хижою річковою рибою. Саме її популяція сьогодні особливо чутлива і потребує відновлення. 90% видів великих хижих риб вже ніколи не зможуть відновитися до колишньої чисельності - зокрема щука, судак, сом.

Чисельність мирної «білої» річкової риби також сильно зменшилися. За даними фахівців, традиційних для українських водойм ляща, плотви в порівнянні з 1991 роком залишилося не більше 25%, сазана, жереха - 10%. А такі види як чехоня, головень стали дуже рідкісними.

Рибні ресурси в Чорному морі серйозно підірвані. В першу чергу це торкнулося цінних видів риби: чорноморська камбала катран, скумбрія, сарган, кефалеві види, морський судак ...

Азовське море - це світова рибна перлина, яка ще недавно в 6,5 разів перевершувала по рибопродуктивності Каспійське море. Але сьогодні для вилову в повноцінному промисловому масштабі залишилось лише три види риби: тюлька, бичок і хамса, інші виловлюються в мізерній кількості.

Екологи переконані, що настільки критичної ситуації ще не було. Водойми погубила безвідповідальність і жадібність. Жоден вид риби не пропав просто так. До останньої редакції Червоної Книги України увійшли більш ніж 70 видів аборигенних видів риби як зникаючих. Ці види досить впевнено почувають себе в водоймах наших закордонних сусідів.

Фахівці Національної Екологічної Ради України стверджують, що ще недавно рибні запаси здавалися практично невичерпними, проте сьогодні загибель внутрішніх водойм здається неминучою через безперервне варварське знищення риби. 

Але у екосистеми є властивість до самовідновлення, тому необхідно терміново вживати жорстких заходів в галузі охорони і відтворення рибних запасів. Вони пропонують для відновлення рибного ресурсу повністю зупинити промисел у внутрішніх водоймах країни та переглянути режими промислового вилову риби в Чорному і Азовському морі до відновлення рибного ресурсу хоча б до рівня 1991 року.

За даними Держрибагентства у р. Дунай загальний вилов водних біоресурсів склав 254,4 тонни. Вилов оселедця чорноморського склав 126,6 тонн, коропа – 44,6 тонн, карася сріблястого – 26,8 тонн.

У водосховищах Дніпра в 2018 році загальний вилов становив 13,17 тис. тонн, що майже на рівні 2017 року. Основу промислу у дніпровських водосховищах склали: карась сріблястий – 3,9 тис. тонн, лящ – 2,54 тис. тонн, плітка – 2,3 тис. тонн, плоскирка – 1,12 тис. тонн, рослиноїдні види риб – 0,746 тис. тонн.

На озерах і водосховищах (їх частинах) України працюють спеціальні товарні рибні господарства (СТРГ), що поєднують у собі елементи аквакультури і промислового вилову. Всього у 2018 році вилов проводили 295 СТРГ, якими добуто 7,2 тис. тонн риби.

ДОВІДКА. Всього за даними Держрибагентства у 2018 році загальний вилов водних біоресурсів підприємствами рибної галузі України складає 88,6 тис. тонн (з урахуванням вилову 15 тис. тонн антарктичного криля нашим українським судном «Море Співдружності»).

Оцінюючи звіти рибних чиновників про вилов риби у внутрішніх водоймах в розмірі 20,7 тис.тонн, хочеться запитати: а хто дозволяє виловлювати рибу в такій кількості в наших багатостраждальних внутрішніх водоймах які знаходяться в критичному стані? Ми всі бачимо до якого стану доведені наші річки… корупція в природоохоронних структурах, браконьєрство призвели до того, що риби стало катастрофічно мало. Всі водойми країни перетягнуті браконьєрськими сітками… За сприяння браконьєрству з боку держслужбовців потрібно вводити однозначну кримінальну відповідальність, ніяких штрафів - вважають в Асоціації рибалок України.

Джерело: Асоціація рибалок України