Новини
Всесвіт

Затемнення, зорепад, газові гіганти та сонцестояння: чим здивує грудень–2020?


Зоряне небо останнього місяця 2020-го підготувало чимало сюрпризів для землян.

Фото: pixabay.com

Сонячне затемнення

14 грудня 2020 року відбудеться повне затемнення Сонця. Воно входить в ланцюг 142 саросів – це інтервал тривалістю 1289 років, за яким прогнозують затемнення Місяця та Сонця. Протягом одного саросу відбувається в середньому 41 сонячне затемнення, але тільки десять з них – повні.

За словами експертів, це затемнення триватиме близько 130 хвилин. Тінь Місяця впаде на Землю приблизно о 18:32 за київським часом в центрі Тихого океану, а потім пересуватиметься в південно-східну частину планети. За підрахунками фахівців, в Аргентині настане найбільша фаза затемнення, під час якого Сонце буде на максимальній висоті від горизонту. На жаль, жителям України не вдасться поспостерігати за таким рідкісним явищем, а наступне затемнення даного саросу відбудеться 26 грудня 2038 року.

А, як виглядає сонячне затемнення з поверхні Марсу – дивіться у матеріалі «Погляду».

Метеорні потоки грудня

Фото: pixabay.com

Проте на українців чекає інше «зоряне шоу». У грудні Земля увійде в два метеорних потоки.

Перший – Гемініди, вважається одним з найпотужніших. Максимум зорепаду припаде на 15 грудня, коли на небі можна буде побачити до 100 метеорів на годину. Так як потік летить не назустріч Землі, а «наздоганяє» її, швидкість метеорів невисока – близько 35 кілометрів на секунду.

А 23 грудня планета пройде через метеорний потік Урсиди. Він менш сильний, за годину як правило на небі можна побачити близько десяти «зірок», але все рівно прекрасний.

Максимальне зближення Сатурна та Юпітера

Фото: pixabay.com

Ще одне астрономічне явище, заради якого варто підняти голову до неба зближення газових гігантів Сонячної системи. У період з 16 по 25 грудня Сатурн та Юпітер для спостерігачів із Землі буде розділяти лише одна п’ята діаметра повного Місяця. При цьому фізично планети будуть перебувати далеко один від одного.

День зимового сонцестояння

Фото: pixabay.com

У 2020 році зимове сонцестояння відбудеться 21 грудня о 14:02 за київським часом. Тобто ніч з 20 по 21 грудня буде найдовшою в році, а день, відповідно, найкоротшим. Після зимового сонцестояння відбувається, як вважали наші предки, «народження нового сонця», поступово починав збільшуватися світловий день і зменшуватися нічна темрява.

Нагадаємо, у листопаді землени мали змогу побачити на небі всі сім планет. А влітку українці спостерігали за сонячним затемненням.