Законопроєкт «Про столицю»: узурпація влади чи децентралізація?
Якщо в Парламенті підтримують законопроєкт, мер Києва Віталій Кличко планує оскаржувати прийняте цього рішення як неконституційне.
18 листопада Верховна Рада розглядатиме законопроєкт «Про столицю», який передбачає розділення посади міського голови та голови КМДА, місце якого займе призначенець президента. При цьому фактично меру залишиться лише вести сесійні засідання ради.
Цікаво, що подібної практики в інших українських містах не має – скрізь обидві ці посади очолює одна й та сама людина. Проте це вже не перша спроба Офісу президента призначити головою КМДА свою людину, кілька років тому вже були такі намагання, які закінчились провалом. Але тоді рейтинг партії «Слуга народу» не дозволив виграти ані вибори мера, ані сформувати більшість у раді, – повідомили на порталі Руху ЧЕСНО.
«Останнім часом ми спостерігаємо за тим, що вертикаль Зеленського робить зачистку потенційних конкурентів на виборах, – пояснює лідерка Руху ЧЕСНО Віта Думанська. – Рух ЧЕСНО не підтримує жодну політичну силу чи політика. Але ми стежимо за тим, як формуються правила гри в політичній системі. І ніхто не зможе пояснити киянам, чого в Києві буде керувати не той, кого вони обрали, а той, кого призначить Банкова».
На думку експертів Руху ЧЕСНО, готувати новий законопроєкт «Про столицю» на Банковій почали вже давно, натомість норма, за якою мер міста не може очолювати КМДА, була там від самого початку.
Варто також зауважити, що за роз’ясненням Конституційного Суду України, ці дві посади має обіймати одна особа.
Не чекаючи на прийняття рішення, щодо законопроєкту Парламенту, Віталій Кличко вже заявив, що у разі ухвалення закону в останній редакції, він оскаржуватиме його як неконституційне.
«У міста не може бути два керівники. Це як два водії за кермом. Або дві господині на кухні. Розділення посад на міського голову та голову КМДА принесе хаос в управління Києвом».
Віталій Кличко
За аргументом же влади, цей закон потрібно прийняти як продовження успішної реформи децентралізації, яка проводилась у тісному партнерстві з європейськими колегами.
«Я з власної ініціативи надіслав проєкт закону до Венеційської комісії. За попередніми висновками зауважень дуже багато – і це до ґрунтовного постатейного вивчення. Чекаємо на повний висновок».
Віталій Кличко
Натомість, за словами першого віцеспікера Олександра Корнієнка, Європейська хартія місцевого самоврядування передбачає наявність двох посад, які очолюють різні люди.
«Дбайливий нагляд означає, що жодні рішення не зупиняються, не призупиняються, а голова КМДА, призначений Президентом за поданням Кабміну, дбайливо вказуватиме місцевій владі на чолі з законно обраним мером на недоліки в розробці тих актів, які розроблятиме Київрада та виконком. Це нормальна практика. Це ті самі префекти, до яких ми йдемо».
Олександр Корнієнко
Чим же стане законопроєкт «Про столицю»: узурпацією влади чи децентралізацією – покаже час. Проте, варто зауважити, що префектура в Україні вже давно показала себе як не робочий інструмент, а адмінресурс необхідний під час виборів.
Нагадаємо, цьогоріч Віталій Кличко заявив, що його хочуть прибрати з посади голови Київської міської державної адміністрації.
Також ви можете ознайомитись з попередніми випусками програми на сайті, обговорити це на Facebook в коментарях під відео. Також можна долучитись до перегляду наших сюжетів на Youtube, або можна слідкувати за нами в Telegram каналі.