Новини
Україна
Новини Київської області
Україна-суспільство

З нового року за газ приходитиме дві платіжки


24 грудня НКРЕКП змінила порядок оплати послуг з доставки газу. Окремо нараховуватиметься плата за блакитне паливо і за послуги з його доставки.  

Анбандлінг – слово поки що нове для широкого вжитку, і означає воно подрібнення, відокремлення, роз’єднання.  Саме за таким принципом з 2020 року платитимо за блакитне паливо, адже 24 грудня НКРЕКП змінила порядок оплати послуг з доставки газу.

Виконано норму закону 2015 року

«Компанія «Київоблгаз», яка є оператором газорозподільних мереж зазначає, що всі споживачі газу з січня 2020 року отримають окремі рахунки: один за газ, другий - за послугу з його доставки, повідомляє «Київоблгаз». У 2020 році ціна буде розрахована в залежності від обсягу використаного газу за 2019-й і буде однаковою протягом року.

Фахівці звертають увагу, що така норма була закладена в Закон "Про ринок природного газу", який був прийнятий ще в 2015 році, до якого, втім, неодноразово вносились зміни.

А чи готові споживчі до газового анбандлінгу?

Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) в опитуванні, поведеному проводилося з 22 по 26 серпня 2019 року методом телефонного інтерв’ю на замовлення Регіональної газової компанії та спільно з компанією РГК “Контакт-центр”, досліджував обізнаність і настрої споживачів, у тому числі, щодо цього питання.

«Доволі багато споживачів енергетичних ресурсів із інформації в рахунках не розуміють, скільки саме вони сплачують за спожитий енергоресурс, а скільки – за послугу з його доставки до оселі. Щодо газопостачання 50% вказали, що із щомісячних рахунків їм зрозуміло, скільки саме вони сплачують за спожитий енергоресурс, а скільки за послугу із його доставки до оселі, не зрозуміло – 45%. Щодо теплопостачання розуміють, скільки вони сплачують за тепло, а скільки – за доставку 51%, ні – 44%, щодо електропостачання відповідно розуміють 64%, ні – 33%. Споживачі у більшості зацікавлені у тому, щоб одержувати деталізовану інформацію про складові вартості послуг енергопостачання. Понад три чверті опитаних відзначили, що для них важливо розуміти, скільки саме вони сплачують за спожитий енергоресурс, а скільки - за послугу його доставки до оселі. Щодо послуги газопостачання в отриманні деталізованої інформації в рахунках  були зацікавлені 77%, щодо теплопостачання – 81%, електропостачання – 80%. Абсолютна більшість (74%) споживачів зацікавлені у тому, щоб плата за послугу з доставки енергоресурсів до їхньої оселі була незмінною впродовж року, 18% - ні», повідомляє КМІС.

ДОВІДКА. Було опитано 2000 респондентів. Структура опитаних відповідає даним офіційної статистики за статтю та віковими групами. Дані репрезентативні для території України, яку обслуговує РГК (16 областей України).  Похибка вибірки з ймовірністю 0,95не перевищує 3.3%.

Скільки ж саме платитимемо?

Примірну вартість доставки можна побачити на drive.google.com, тут опублікована презентація. Так, для помешкань з газовою плитою, де споживають 14 кубометрів блакитного палива на місяць, вартість доставки становитиме 12 гривень на місяць, для осель з газплитою та колонкою (25 кубів на місяць) – 22 гривні за доставку, для будинків 100 квадратних метрів (споживання 134 кубів на місяць) вартість доставки складе  115 гривень. Але ці цифри приблизні, має значення те, скільки використано газу.

«За основу береться обсяг споживання газу впродовж "газового року". Це проміжок часу з початку жовтня до кінця вересня. Сума кубів газу, спожитого за рік, множиться на тариф на доставку. Результат ділиться на 12 рівних платежів, які сплачуються щомісячно впродовж року. Для домогосподарств з плитою та колонкою, які використовують 170 кубометрів газу на рік або 14-15 кубометрів на місяць, щомісячний платіж за доставку не перевищуватиме 16 грн», інформує biz.censor.net, і зауважує, що споживачі зможуть зекономити – на комісії при проведенні платежів, якщо заплатять відразу за рік. Адже сума за доставку не змінюватиметься протягом року, щомісяця приходитиме однакова сума за цю послугу. «Це актуально для споживачів із газовою плитою або плитою та колонкою: якщо підсумувати їх щомісячні платежі за доставку газу, то це становить від 100 до 200 грн на рік», йдеться в повідомленні.

Відеороз’яснення з цього приводу виклала на youtube Регіональна газова компанія. Відео можна переглянути за посиланням.

ДО РЕЧІ. Якось журналіст «Погляду» спілкувалася зі знайомими, які живуть в Ізраїлі, і вони розповіли, що в квартирі у досить великому місті на третьому поверсі користуються балонним газом. На здивування – що за «кам’яний вік», у нас навіть у села газ проведений, знайомі з Ізраїлю пояснили, що так набагато дешевше. Мовляв, будинок газифікований, є можливість підключити до мережі газову плиту, але вони не хочуть, бо саме послуги з транспортування для них дорогі, дешевше замовити балон газу. Не хотілось би, щоб наші багатоповерхівки теж переходили на балони…

Фото з відкритих Інтернет-ресурсів