З 1 жовтня запроваджується монетизація пільг на комуналку для учасників бойових дій
Відповідно до ухваленого рішення, паралельно діятимуть дві системи надання пільг у грошовій формі – готівкова і безготівкова. Для отримання пільги «живими грошима» не пізніше ніж 15 жовтня учасникам бойових дій потрібно особисто подати заяви до управлінь соціального захисту населення за місцем реєстрації (проживання).
Механізм надання пільг на житлово-комунальні послуги для учасників бойових дій змінюється з 1 жовтня 2019 року. Цей механізм затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 373 від 17 квітня 2019 р. «Деякі питання надання житлових субсидій та пільг на оплату житлово-комунальних послуг у грошовій формі». Переглянути Постанову можна за посиланням.
«Відповідно до ухваленого рішення паралельно функціонуватимуть дві системи надання пільг у грошовій формі – готівкова і безготівкова. Пільги у безготівковій формі призначатимуться усім пільговикам в автоматичному режимі, за прикладом безготівкового надання субсидій через Ощадбанк. Для цього АТ “Ощадбанк” вестиме у відповідних автоматизованих системах обліку банку персоніфікований облік пільговиків та коштів, які надходитимуть на рахунок для виплати пільг, для кожного пільговика індивідуально. Після того “Ощадбанк” здійснюватиме переказ коштів на рахунки управителів, об’єднань, виконавців комунальних послуг на підставі договорів, що укладаються між ними та АТ “Ощадбанк”. Такий механізм розроблено для забезпечення максимальної зручності тих категорій громадян, які мають право на пільгу і звикли не витрачати сили і час на оплату житлово-комунальних послуг. Йдеться, перш за все, про людей похилого віку, які звикли до усталеного алгоритму дій і не бажають його змінювати. Пільги у готівковій формі призначатимуться усім бажаючим пільговикам на підставі поданих особисто заяв до органів соціального захисту населення, які формуватимуть щомісяця до 25 числа реєстри пільговиків для виплати пільг у готівковій формі і передаватимуть їх Мінсоцполітики. Після чого Міністерство, опрацювавши отримані реєстри, надсилатиме їх до АТ "Ощадбанк" та переказуватиме зазначеному банку кошти для виплати монетизованих пільг. Таким чином, кошти надходитимуть на особисті рахунки пільговиків, які зможуть зняти їх з власного рахунку у будь-який час. Впровадження цих механізмів має на меті поєднати максимальну зручність для громадян зі створенням необхідних умов для розвитку прозорого та конкурентного ринку надання житлово-комунальних послуг», повідомляє Урядовий портал.
Ресурс АрміяInform деталізує дію нового механізму. Зокрема, зауважує, що форма надання пільг вимагатимете самостійної щомісячної оплати за отримані послуги ЖКГ. АТ «Ощадбанк» вестиме персоніфікований облік пільговиків, і самостійно перераховуватиме кошти за надані пільговику комунальні послуги. При цьому сума пільги у грошовій безготівковій формі збільшуватиметься на розмір комісійної винагороди АТ «Ощадбанк», що становить 0,7 відсотка такої суми.
«За заявою пільговика виплата пільги може здійснюватися у готівковій формі з місяця, що настає за місяцем подання такої заяви структурному підрозділу з питань соціального захисту населення, у якій зазначаються реквізити поточного рахунка, відкритого пільговиком в АТ «Ощадбанк». Для автоматизованої оплати комунальних послуг учасникам бойових дій необхідно до 1 жовтня 2019 року надати до управлінь соціального захисту населення за місцем реєстрації (проживання) номери мобільних телефонів, а також у разі зміни адреси місця реєстрації (проживання) або зміни складу сім’ї (одруження / розлучення / народження дитини) повідомити управління соціального захисту населення», йдеться у повідомленні.
Кому згідно з Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» нині гарантують пільги на оплату газу, електроенергії, опалення, квартирної плати та інших комунальних послуг?
учасникам бойових дій у розмірі 75 %;
особам з інвалідністю внаслідок війни у розмірі 100 %;
членам сімей загиблих у розмірі 50 %.
При цьому пільги надають незалежно від форми власності та виду житла.
У межах яких норм споживання надають пільгу?
Пільгу надають на 21 кв. м. площі на кожну особу, що має право на знижку та постійно проживає у житловому приміщенні.
За наявності сім’ї знижка поширюється на додаткові 10,5 кв. м. Тобто загальна площа, на яку розповсюджується знижка, — 31,5 кв. м.
Для родин, що складаються лише з непрацездатних осіб, пільга надається на 42 кв. м. площі на кожну особу, яка має право на знижку та постійно проживає у житловому приміщенні. До цього додаються додаткові 21 кв. м. на членів сім’ї. Тобто загальна площа, на яку розповсюджується знижка, — 63 кв. м.
За рішеннями органів місцевого самоврядування учасникам АТО/ООС і членам їхніх сімей можуть надавати додаткові знижки на оплату комунальних платежів. За додатковою інформацією слід звертатися до сільських, міських, районних, обласних рад за місцем проживання.
Які документи потрібні?
Заява про оформлення пільги (зразок надається в управлінні соцзахисту).
Оригінал і копія ветеранського посвідчення.
Деякі органи місцевого самоврядування надають пільгу на основі довідки та інших документів, які засвідчують участь в АТО/ООС (заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях).
Оригінал та копія паспорта (с. 1, 2 та сторінка, де зазначена остання реєстрація або зняття з реєстрації).
Оригінал та копія ідентифікаційного номера.
Оригінал та копія довідки про склад сім’ї з ЖЕО.
Оригінал та копії свідоцтв про народження неповнолітніх дітей пільговика.
Квитанції про сплату рахунків за комунальні послуги (усі, що є).
Які документи потрібні для родин, що складаються з непрацездатних осіб?
На кожного члена сім’ї, зазначеного у довідці про склад сім’ї, і, зокрема, є:
неодруженою повнолітньою дитиною пільговика, яка визнана особою з інвалідністю з дитинства І чи ІІ групи або особою з інвалідністю І групи;
особою, яка проживає разом з особою з інвалідністю внаслідок війни І групи (при оформленні пільги такою особою з інвалідністю внаслідок війни) та доглядає за ним за умови, що особа з інвалідністю внаслідок війни не перебуває у шлюбі;
непрацездатним батьком або матір’ю пільговика;
особою, яка перебуває під опікою або піклуванням пільговика (з наданням копій документів, що підтверджують встановлення опіки чи піклування)
додатково подають копію та оригінал документа пільговика; копію та оригінал паспорта; копію та оригінал ідентифікаційного номера.
Під час оформлення пільги за фактичним місцем проживання потрібно надати документальне підтвердження того, що таку пільгу за місцем реєстрації особа не реалізувала. Відповідну довідку можна отримати в управлінні соціального захисту населення за місцем реєстрації, зокрема надіславши їм письмове звернення рекомендованим листом з повідомленням.
Яким чином це відбувається?
Перший пакет документів подається до управління соціального захисту населення за місцем проживання. В разі оформлення пільги за фактичним місцем проживання подається довідка про ненадання пільги за місцем реєстрації. Другий пакет документів подається до регіонального представника постачальника послуг (обленерго, облгаз, комунальні підприємства — надавачі послуг). Надавач комунальних послуг робить відмітку в договорі про надання послуг. Оплата комунальних послуг за пільговими тарифами здійснюється з моменту подачі споживачем заяви.
Якщо кілька членів сім’ї, які проживають разом, мають право на пільги на комунальні платежі, пільги надаються тільки одному з членів сім’ї. Споживач, який має декілька пільг, може обрати одну, більшу за розміром пільгу.
Як скористатися пільгою членам сім’ї?
Особа, яка має право на пільгу, може скласти довіреність на дружину чи іншого уповноваженого члена родини. Для оформлення пільг нотаріально посвідчувати довіреність не вимагається. Проте, якщо є можливість оформити нотаріальну довіреність, це допоможе уникнути зайвих питань. Довіреність вважається належним чином завіреною, якщо на ній стоїть підпис командира військової частини, де служить пільговик. Якщо військовослужбовець не може оформити пільгу через перебування на лікуванні в госпіталі, довіреність має право посвідчити начальник лікувального закладу.
У разі оформлення довіреності заяву та всі інші документи на оформлення пільги подає уповноважена особа, пред’явивши довіреність та оригінал паспорта, звертає увагу АрміяInform.