Юлія Тимошенко — лідер рейтингу брехунів та маніпуляторів української політики
Німецьке видання Handelsblatt назвало лідерку партії “Батьківщина” «Баронесою Брехні», базуючись на рейтингу маніпуляторів і брехунів в українській політиці за 2018 рік.
Риторика Юліїї Володимирівни, зазначає інтернет-видання nepravda.org не змінюється роками і акцентована на окремих “темах”, якими вона і маніпулює — газ, пенсії, земля, всілякі рейтинги “бідності”.
Скажімо, під час ток-шоу «Свобода слова» у червні цього року Тимошенко заявила наступне:
«Тоді (у 2008-2009 роках за прем'єрства Тимошенко) газ був максимум $67-70. <...> І по цьому меморандуму в ваших платіжках за 2008-2009 роки не з'явилося жодної копійки збільшення ціни на газ.»
Це неправда. Юлія Тимошенко була прем’єр-міністром з грудня 2007 до березня 2010 року. За цей час тарифи на газ підвищувались удвічі: у вересні та грудні 2008 року.
Минулого року Тимошенко кілька разів повторювала, що Україна входить до топ-10 найбідніших країн у світі. Наприклад, ось що вона казала у жовтні 2018 року:
«Я хочу нагадати вам, що за оцінками інформаційних агенцій світу Україна потрапляє в десятку найбідніших країн світу.»
Це маніпуляція. Юлія Тимошенко посилається на Індекс нещастя. Відповідно до нього Україна посідає 7 місце в рейтингу найнещасніших країн світу. Але цей індекс не є показником бідності країни, а розраховується на основі рівня інфляції та безробіття в державі. Крім того, він розраховується не для всього світу, а лише для 66 країн.
А ось ще одне висловлювання, автором якого є Юлія Володимирівна. Не зрозуміло лише, чи вона свідомо говорить неправду, чи дійсно не дуже знається на тих речах, про котрі говорить:
“Тільки президент прийняв інавгурацію, всі ці люди (міністри закордонних справ та оборони, генпрокурор - ред.) мусили покласти заяву про відставку, а президент внести нові кандидатури на подання. І парламент зобов'язаний по Конституції за це проголосувати.”
Чергова неправда. Законодавство не зобов’язує Гепрокурора, міністрів оборони та закордонних справ складати повноваження при вступі на посаду нового президента. Так само новий Президент не зобов’язаний призначати нових осіб на згадані посади. Стаття 85 Конституції України відносить призначення та звільнення міністрів оборони та закордонних справ (пункт 12) та Генерального прокурора (пункт 25) до повноважень Верховної Ради (за поданням Президента), проте голосувати за пропозицію Президента України Конституція депутатів не зобов’язує.
Полюбляє
Юлія Володимирівна і “земельні питання”,
якими часто й маніпулює. Під час
презентації свого «Нового курсу»
Тимошенко вкотре коментувала мораторій
на продаж сільгоспземель:
«Земля
– це товар, який продати можна тільки
один раз, і який вже не відновлюється і
не виробляється. І чомусь Ізраїль, Канада
не продають землю. Інші ринкові розвинуті
країни продали 50% землі і зупинились. А
в Україні сьогодні залишилось ледве
20% землі, яка ще не продана, перепродана
через емфітевзис.»
Ну,
що тут сказати, окрім того, що це - чергова
маніпуляція. Землю, як і будь-який
товар, можна продавати незліченну
кількість разів – якщо не робити суттєвих
штучних обмежень. Але те, що держава є
найбільшим власником земельних ресурсів
і не продає їх – це не питання закритого
ринку землі, держава – просто один із
гравців на ринку, адже і в Канаді, і в
Ізраїлі землю можна вільно купувати.
Хоча в Канаді приватні особи продати
свою землю можуть лише державі, а вже
держава продаватиме іншим особам. Продаж
здійснюється на відкритих аукціонах.»
Втім, будемо об’єктивними, адже у словах Тимошенко лунає і правда. Наприклад, у червні цього року вона достовірно назвала дані щодо тінізації економіки України:
«43% в тіні знаходиться сьогодні економіки.»
Проєкт VoxCheck постійно опрацьовує публічні висловлювання українських політиків. Наразі триває робота над рейтингом маніпуляторів і брехунів 2019-го. Тимошенко і в ньому не пасе задніх. В її словах, за статистикою проєкту, лише 31% правди. А 27% - маніпуляції, 8% - перебільшення і аж 34% - неправда.