Новини
Україна
Новини Київської області
Суспільство
Культура

Є шанс зберегти пам’ятки культурної спадщини, яким загрожує зникнення


Український культурний фонд анонсує програму «7 пам’яток у небезпеці 2020»

Знаєте, як знищуються пам’ятки історії й культури? Йдеться не про природні катаклізми. Ось лише один приклад. У Вишгороді часів Київської Русі діяв потужний гончарний центр, за даними дослідників, з 320-300 горнів, а кераміка місцевих майстрів ішла й до княжих дворів. Потім був час занепаду ремесла і забуття. А коли, в минулому столітті, археологам почали траплятися горни під час розкопок, фахівцям давали час лише для того, щоб сфотографувати і дослідити знахідку, а потім її знищували. Найбільше таких випадків варварського підходу до історичних артефактів було в другій половині минулого століття, коли будувалась Київська ГЕС, а на місці «кварталу гончарів» споруджувалось житло для енергетиків.

Єдиний у Східній Європі збережений гончарний горн ХІ ст знаходиться на Київщині,у музеї давньоруського гончарства Вишгородського історико-культурного заповідника.

Таким чином виросло типове «радянське» місто – «одне із…», а могло б, з огляду на багату історію княжої доби, стати одним з відомих усьому світові унікальних туристичних центрів. Якби замість погоні за планами і показниками соцзмагань, притаманних тому часові, знайшлися серед владної верхівки ті, хто захистив би давні пам’ятки. Знайдені гончарні горни могли б стати основою історичного скансену, який би приваблював і туристів і науковців з усього світу, адже навіть єдиний гончарний горн, який вдалося зберегти і навколо якого утворився музей давньоруського гончарства Вишгородського історико-культурного заповідника, є унікальним: це єдиний у всій Східній Європі гончарний горн ХІ ст., який зберігся!

Але історія не послуговується умовним способом, то ж, як кажуть, маємо, що маємо. Ось така лише одна  історія про нищівне ставлення до історико-культурних цінностей, і про втрачені можливості. А скільки пам’яток в Україні, й зокрема, на Київщині, ще є – поки ще є, і їх ще не пізно зберегти? Вочевидь, точного переліку таких об’єктів немає  ніде, бо ніхто його не складав.

Український культурний фонд анонсує програму «7 пам’яток у небезпеці 2020», і запрошує всіх долучитися до виявлення і збереження визначних пам’яток культурної спадщини, які опинилися під загрозою зникнення.

«Уявімо, що у вашому місті є археологічний пам'ятник чи сакральне місце, історичний парк, музей чи об'єкт рухомої культурної спадщини. Ви дивитеся на нього і у вас крається серце! Так хочеться врятувати! Так ви можете це зробити! Чому б не номінувати її на програму «7 пам’яток у небезпеці 2020»? Програма має на меті визначити пам'ятки в Європі, які перебувають під загрозою зникнення та мобілізувати державних і приватних партнерів - на місцевому, національному та європейському рівнях для пошуку життєздатного майбутнього для цих пам’яток. Програма не передбачає фінансування. Вона - каталізатор подальших дій, – йдеться в повідомленні Українського культурного фонду. Також фонд пояснює, що цим займається Europa Nostra –провідна європейська мережа культурної спадщини, керує цією програмою у партнерстві з Інститутом Європейського інвестиційного банку та за підтримки програми Європейського союзу Креативна Європа.

«Ви можете подати культурну пам’ятку на номінацію за підтримки організації у вашій країні, яка є членом Europa Nostra або ж безпосередньо, приєднавшись самостійно до загальноєвропейської мережі членства та асоційованого членства. «7 пам’яток у небезпеці» в Європі на 2020 рік буде оголошено у березні 2020 року. Тільки з вашою допомогою ми зможемо зберегти спільні скарби нашої спадщини!», закликає Український культурний фонд.

Для участі у номінації необхідно заповнити аплікаційну форму до 1 липня 2019 року на веб-сайті проекту http://www.europanostra.org/nominate-site-7-most endangered-2020/.