Як Вишгородські поліцейські протидіють булінгу
Тематичні правопросвітницькі зустрічі з попередження такого негативного явища, як цькування у школі, правоохоронці планують провести у всіх навчальних закладах району
Кажуть: будь-яку хворобу краще попередити, ніж лікувати. Це так, профілактика має велике значення, і не лише в медицині. Негативні явища, які виникають у суспільстві, також найкраще викорінювати методом профілактики. Як мінімум, можна зменшити гостроту проблеми. Особливо ж коли вона зароджується у дитячому середовищі. Булінг – цькування однолітків, чи представників інших вікових категорій бере свій початок ще з шкільного віку. Явище далеко не нове, однак в Україні кардинально на нього звернули увагу лише цьогоріч. 19 січня набрав чинності Закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії булінгу (цькуванню)». Ним передбачене покарання за булінг: штраф від 850 грн до 1 700 грн або громадські роботи на строк від двадцяти до сорока годин. За повторне цькування або булінг групою осіб штраф становитиме вже від 1 700 до 3 400 грн.
Навіть поодинокий випадок цькування залишає глибокий емоційний слід, і саме тому важливо не мовчати, а говорити про проблему. Для того, щоб не просто говорити, а протидіяти проблемі, з 16 по 20 вересня 2019 року Міністерством юстиції України разом з партнерами проводився Всеукраїнський тиждень з протидії булінгу. Його завдання – правопросвітницькі заходи, спрямовані на інформування учасників освітнього процесу про запровадження адміністративної відповідальності за вчинення булінгу (цькування) та формування нетерпимості до цього явища.
У межах рамках Всеукраїнського тижня протидїї булінгу у Вишгородському районі, інспектор ювенальної превенції Вишгородського відділу поліції Ігор Тертичний провів тематичну зустріч зі школярами Новопетрівської ЗОШ I-II ст. №3. Учням пояснили, що таке булінг та як йому протидіяти, а також нагадали про адміністративну відповідальність, яку можуть понести батьки тих школярів, які знущатимуться над іншими. Як зауважили журналісту «Погляду» у Вишгородському відділі поліції, діти почули багато нового і корисного, такого, що змушує замислитись про толерантність у колективі, та й не тільки, а інформація про те, що протиправні дії мають наслідком серйозну відповідальність, стане для кожного серйозною пересторогою.
Також під час зустрічі працівників Вишгородського відділу поліції з учнями Ясногородської ЗОШ I-III ступенів. «Відповідальність починається з мене», малечі нагадали їх права та обов’язки. Торкнулися питання і булінгу. Учням пояснили, наскільки пригнічено почуває себе дитина у момент цькування. Попри прохолодну погоду, дітки зустріли правоохоронців дуже тепло, і ставили багато запитань.
Втім, Вишгородські правоохоронці межами лише одного тижня вирішили не обмежуватися. Тим більше, що після публікації повідомлення про профілактику булінгу на Фейсбук-сторінці, у коментарях почали надходити запитання: «А коли в інших школах будуть такі заходи?»
У Вишгородському відділі поліції на запитання «Погляду» про наступність профілактичних акцій відповіли, зауважує, що такі зустрічі з правоохоронцями відбуватимуться упродовж усього навчального року, і інспектор намагатиметься охопити всі школи району. Адже потрібно не лише проводити активну боротьбу з цькуванням у школі, а й зробити так, щоб явище заглушити на самому початку.
ДОВІДКА. За даними моніторингу Інституту модернізації змісту освіти, фахівці його психологічної служби у 2018–2019 роках ухвалили понад 86 тисяч запитів від учасників освітнього процесу щодо протидії булінгу в закладах освіти України. Зокрема, від батьків надійшло 27 772 звернень, від педагогічних працівників – 23 108, дітей – 30 178 та інших зацікавлених осіб – 5 490 звернень.
Джерела: Міністерство юстиції, lexinform, Вишгородський відділ поліції