Новини
Україна
Здоров'я
Україна-суспільство

Як розпізнати шахраїв на благодійності


Ірина Вратарьова зауважує, що більшість постів з проханням про збір грошей – фейки і просить розповідати про підозрілі історії

Хто з нас їх не бачив? Вони підходять на вулиці, вони стоять біля станцій метро чи на вокзалах зі скорботним виглядом і саморобними табличками, написаними кривим почерком на сірих картонках: «подайте на…». А на що саме – то вже залежить від фантазії і… кон’юнктури – на що люди поведуться найлегше, на що найшвидше відкриють свої гаманці. Можливо, серед них є й справді ті, кому конче потрібна допомога, але серед одноманіття тих сірих картонок таких розпізнати нелегко. Втім, останніми роками сірі картонки поступаються ретельно вкладеними в папку з файлами «пакета документів», зазвичай на лікування дорослого чи дитини. Чи хтось на вулиці або в метро ретельно їх вивчатиме? Питання…

Про те, що серед прохачів, що закликають оточуючих до благодійності, немало шахраїв, навіть певний час у вагонах метрополітену попереджали пасажирів через гучномовці. Про шахраїв на благодійності було чимало публікацій і телепередач…

Відтак свій розвиток отримав новий тренд шахрайства на благодійності. Аферисти виходять в інтернет, звертаються з листами до тих, хто потенційно міг би допомогти, заручившись пухлою текою документів щодо бід чи хвороб людей, яких уже немає на цім світі, на людей, яких ніколи не існувало, або на тих, які не потребують допомоги, і не підозрюють, що їхні особисті дані фігурують у псевдопроханнях про доброчинність. І чи не буває так, що той, кому конче потрібна підтримка, залишиться без неї, бо благодійник, не розібравшись, видасть кошти аферистам?

Як розпізнати таких шахраїв?

Про це розповіла Ірина Вратарьова, продюсер і людина, що долучається до благодійних проектів, але яка сама свого часу зіткнулась із шахрайством на благодійності, і нині спрямовує свої сили на протидію цьому ганебному явищу. У своєму пості на Фейсбук-сторінці вона нагадує своєрідні правила безпеки:

1. Більша частина постів у соцмережах – фейки. Покидьки наживаються на милосерді й вважають вас лохами, прийміть це як факт. І їм плювати, що вбивають дітей і дорослих, яким реально допомогли б зібрані кошти. Саме тому я проти хаотичних зборів на  приватні карти. А що коли я вам скажу, що пости аферистів постили зірки і кандидати в президенти?

2. Навіть якщо людина, котра написавши, попросила про допомогу, є знайомою вам, попросіть  документи. Це норма. Ця повага до прозорості обох сторін. Виписки й аналізи мають бути захищені водними знаками. Обстеження - свіжі. Все має бути добре видно. Мають співпадати усі імена і дати народження.

3. Якщо ви не знаєте людину, котра особисто попросила  про допомогу, й не знаєте, чи можна довіряти наданим документам, завжди можна приїхати в клініку і особисто познайомитися з хворим. Не з родичами - це можуть бути підставні люди.

4. Перевірте фотографії через пошукову систему. Часто фото і документи вкрадені і збори йдуть на дітей, що вже померли. Особливо цинічні пишуть звіти про збори.

5. Перевірте прізвище власника карти, чи співпадає воно з прізвищем у документах. Подивіться в Гуглі, чи не велися на цю карту збори раніше.

6. Рівні шахрайства теж бувають різними. Так, в одній мережі залучають "хороших" фахівців НЛП та маркетологів і працюють за скриптами! Вони маніпулюють, виявляючи то агресію, то образу, аналізуючи ваш психотип. Простіше – діють зеки з умовної качановки. Але все це  злочинці. Грубіянять, смикають, звинувачують, вимагають - це "профі".

7. Навіть якщо історія перевірена, збір на особисту карту може закінчитися втратою коштів. Карти зламують, навідники можуть перебувати навіть у банках! До речі, ніколи і нікому не повідомляйте прив'язаний до карти номер.

8.Я працюю з Фондами, які постійно перевіряються. Так, у нас є розкручені фонди, які діють не гірше зеків. Будьте пильними. Але. Порядний перевірений фонд - гарантія цільового використання коштів і безпеки збору.

Ті, кому довіряю я - це ті, хто проходить моніторинг -  #Крона, #Пчелка, #Краб, #Уфонд, #Квітна. Ймовірно, є і інші. Але моніторинг цих я знаю особисто.

9. Все налагодиться, як тільки ТКМ робитимуть в Україні. Це єдина можливість не віддавати  мільйони доларів в інші країни, а рятувати життя в Україні. Це припинить збори і врятує безліч дитячих життів. Державо, дорога моя, немає нічого важливішого за дитячі життя...

10. Будемо милосердні. Але культура благодійності саме тому і є культурою, що вона красива і прозора. Спонсоруючи аферистів, ви спонсоруєте смерть . Рятуючи одне життя, ви рятуєте весь світ!

Також Ірина Вратарьова просить підозрілі історії скидати на її емейл via8@ukr.net