Новини компаній

Як перевірити компресію двигуна

Компресія двигуна внутрішнього згоряння – один із ключових чинників, що впливають на його правильну роботу. Якщо з ДВЗ починаються проблеми, необхідно перевірити тиск, створюваний поршневою системою в циліндрах.

Як перевірити компресію двигуна - зображення

Це манометр, шкала якого розрахована на робочий тиск ДВЗ автомобіля. Для бензинових машин – це до 16 атм, а для дизельних – до 40 атм. У цій статті розглядається, за яких ознак потрібна перевірка компресії, як вона виконується на бензинових та дизельних двигунах, що робити, якщо показники низькі.

Вплив компресії на роботу двигуна

Компресія – це тиск, що створюється в циліндрах під час досягнення поршнем верхньої мертвої точки. Для її утворення впускні та випускні клапани закриваються. Для ущільнення використовуються компресійні кільця на поршнях. Завдяки стисненню повітря в камері згоряння здійснюється його нагрівання, що полегшує займання повітряно-паливної суміші від іскри у бензинових двигунів. У дизелів компресія відіграє ще більш критичне значення, оскільки системи запалювання від іскри у них немає. Суміш запалюється виключно від підвищення температури в циліндрі.

Коли потрібна перевірка компресії двигуна?

Визначити, що двигуну потрібна перевірка компресії можна за такими ознаками:

  • з вихлопної труби з'явився сизий дим;

  • регулярно падає рівень оливи в картері (видно по щупу, спрацьовує значок датчика тиску оливи на приладовій панелі);

  • мотор троїть на холодну або на гарячу;

  • помітне падіння потужності та збільшення споживання пального. 


Часом діагностика ЕБУ може показувати неправильну корекцію форсунок, але під час перевірки їх на стенді все виявляється добре. Тоді теж варто заміряти компресію, оскільки низькі значення можуть призводити до помилкової роботи системи впорскування.

Причини падіння компресії в ДВЗ

Причини, чому падає компресія в дизельних або бензинових моторах, такі:

  • утворився значний нагар на клапанах, що не дає їм повністю закриватися в момент підйому поршня;

  • прогорів поршень, через що тиск скидається в картер;

  • зносилося сідло клапана або деформувався п'ятак клапана;

  • пробита прокладка ГБЦ, що призводить до виходу газів;

  • зносилися компресійні кільця;

  • утворилося еліптичне вироблення або задирки в циліндрах;

  • виникла тріщина стінки циліндра.

Як правильно заміряти компресію на дизельному або бензиновому ДВЗ

На бензиновому двигуні замір компресії проводиться через свічкові колодязі. Процедура виконується в такій послідовності:

  1. Стисненим повітрям від компресора очищаються робочі зони, щоб згодом всередину ДВЗ не впало сміття.

  2. Знімаються ковпачки високовольтних проводів.

  3. Викручуються свічки запалювання.

  4. Встановлюється перехідник, що відповідає діаметру та різьбі отвору.

  5. Підключається компрессометр.

  6. Форсунки відключаються, щоб у момент прокручування вони не лили паливо.

  7. Стартером запускається обертання колінвалу.

  8. Це необхідно робити, поки стрілка на манометрі не перестане підніматися.

  9. Отримані показники фіксують та повторюють аналогічні дії на наступному циліндрі.


Для бензинових ДВЗ з невеликим пробігом близько 100 000 км нормальна компресія становить 11-14 бар. Значення в 10 бар – гранично допустиме. Автомобіль ще попрацює, але ремонт уже близько. Нижче 10 бар – потрібне негайне втручання. При цьому різниця між циліндрами не повинна перевищувати 1 атм (а краще – 0,5 атм), інакше двигун працюватиме нерівно.


Вимірювання компресії у дизельного двигуна відбувається за аналогічною схемою, тільки компресометр приєднується через отвори для свічок розжарення. Ще одна відмінність дизелів від перевірки компресії в бензинових агрегатах – показники. На старих моделях ДВЗ в гарному стані нормальний тиск – 26-30 атм. У більш сучасних дизелів у хорошому стані – 25-26 атм. Якщо манометр показує менше 21 атм, потрібен ремонт. Бувають супер-сучасні дизелі з компресією 15 атм завдяки застосуванню нових технологій. У них прикордонним значенням для ремонту буде 11-12 атм.

Як міряти компресію – на холодну чи на гарячу?

Вимірювати компресію на холодну чи на гарячу – предмет суперечки між майстрами. Але тут потрібно відштовхуватися від роботи двигуна. Якщо він погано заводиться, а після прогріву починає функціонувати нормально, тоді замір компресії правильно робити на холодну, щоб побачити показники під час запуску. Буває ситуація навпаки, коли ДВЗ заводиться нормально, але після прогріву починає троїти, диміти. Тоді краще виміряти тиск у циліндрах на гарячу. Це допоможе дізнатися фактичні показники, що позначаються на роботі силової установки.

Правильний замір компресії двигуна можна зробити в Києві на станції Турбо Дизель Сервіс, де є досвідчені майстри та професійне обладнання.


Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.