Новини
Україна

Як отримати земельну ділянку для УБД / медіа Погляд (ВІДЕО)

Нині діє заборона на безоплатну передачу земель державної та комунальної власності у приватну. Проте винятки є. Усе, що треба знати, аби отримати свою власну ділянку - ви знайдете в цьому відео, підготовленому редакцією медіа "Погляд".

Від початку повномасштабної війни та введення воєнного стану в Україні змінилося багато речей, зокрема регулювання земельних відносин.

Після 24 лютого 2022 року в Україні заборонили безоплатну передачу земель державної та комунальної власності у приватну, це стосується й українських військових зі статусом учасника бойових дій.

Але до повномасштабної війни це можна було зробити, після її закінчення це право можуть поновити, тому варто знати, як учаснику бойових дій отримати земельну ділянку та що для цього знадобиться.

Куди звертатися УБД для отримання земельної ділянки

Варто знати, що учасник бойових дій — це особа, яка виконувала бойові завдання щодо захисту цілісності України та перебувала у лавах ЗСУ та інших формувань.

Учасник бойових дій може отримати земельну ділянку відповідно до статті 12 (пункт 14) закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту. Земельна ділянка може бути використана для індивідуального житлового будівництва, садівництва і городництва.

Надання у власність земельних ділянок здійснюється у порядку, визначеному статтею 118 Земельного кодексу України. Але лише за тієї умови, що учасник бойових дій не скористався своїм правом на безоплатне отримання у власність земельної ділянки та надав відповідний документ, що засвідчує його як УБД (посвідчення, довідка, наказ тощо).

Якщо УБД хоче отримати земельну ділянку, треба звернутися з відповідним клопотанням до органу виконавчої влади або місцевого самоврядування. У ньому вказати цільове використання землі та її приблизні розміри. Необхідно додати графічні матеріали ділянки.

Далі орган виконавчої влади має термін один місяць на розгляд клопотання, потім надає дозвіл або мотивовану відмову. Якщо протягом місяця немає реакції на клопотання, учасник бойових дій може звернутися до суду.

"Військовому можуть відмовити в отриманні ділянки лише у разі невідповідності місця розташування об’єкта вимогам законів".

Якщо заявнику дали згоду, то проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється за замовленням громадян суб’єктами господарювання, що є виконавцями робіт із землеустрою згідно із законом. Сторони встановлюють строки щодо виконання. Розроблений проект землеустрою підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом Держземагентства України.

Далі треба зареєструвати земельну ділянку у Державному земельному кадастрі, на це може знадобитися два тижні. Реєстратор у підсумку надає відповідний Витяг із Державного земельного кадастру.

Погоджений проект землеустрою і витяг треба надати державному органу — міській, селищній, сільській раді, головному управлінню Держгеокадастру у відповідній області, районній або обласній державній адміністрації. За 14 днів чиновники повинні його погодити.

Наступна дія — звернення із заявою до Центру надання адміністративних послуг. Там треба зареєструвати землю та отримати витяг із земельного кадастру.

Право власності на землю фіксується лише після її реєстрації у відповідному реєстрі.

Які документи потрібні для отримання земельної ділянки УБД

Коли учасник бойових дій подає клопотання до органу влади, йому потрібні такі документи:

  • графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки;

  • погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб);

  • документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (якщо ділянку хочуть отримати для ведення фермерського господарства);

  • копію документа, що посвідчує особу;

  • документ, що підтверджує право на пільги при отриманні земельних ділянок (посвідчення УБД);

  • згода на збір та обробку персональних даних.

Якщо ж чиновники вимагатимуть додаткові матеріали та документи, то це буде порушенням частини шостої статті 118 Земельного кодексу України.

А вже під час реєстрації права власності на землю, державному реєстратору треба подати:

  • заяву;

  • паспорт;

  • рішення про безплатну передачу землі;

  • витяг із земельного кадастру;

  • квитанцію про сплату реєстрації власності.

Яку землю може безплатно отримати УБД

Земельні ділянки можуть бути надані військовослужбовцям у власність у межах норм безоплатної приватизації, визначених статтею 121 Земельного кодексу України, а саме у таких розмірах:

для ведення садівництва — не більше 0,12 га;

для ведення особистого селянського господарства — не більше 2,0 га;

для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах — не більше 0,25 га, в селищах — не більше 0,15 га, в містах — не більше 0,10 га;

для індивідуального дачного будівництва — не більше 0,10 гектара.

Обрати вільну земельну ділянку за бажаним місцем розташування та з відповідним цільовим призначенням може допомогти онлайн-ресурс Публічна кадастрова карта. Ті ділянки, які позначені білим, є вільними.

А щоб самому не заплутатися у документах та законах, можна звернутися за допомогою до спеціалістів. Зараз в Україні навіть є безплатна правова допомога. Фахівці допоможуть вам розібратися у питання та підкажуть з документами, які потрібно зібрати.

Якщо це відео було для вас корисне, діліться ним із рідними і знайомими, які потребують цієї інформації. А також підписуйтесь на сторінки Медіа Погляд в соцмережах та пропонуйте теми для наступних програм.


Щоб першими дізнаватися про останні події Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш Telegram-канал Погляд Київщина – Інформаційна Агенція. Також читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.