Новини
Суспільство
Екологія
Земля
Вода

Як недопалки стали найнебезпечнішим сміттям у світі


Синтетичні волокна, сотні різних хімікатів і пластик, що не розкладається, – всим цим засмічує нашу Землю людство трильйонами викинутих недопалків.

Під теплим сонечком тане сніг, а під ним на міських газонах вже зеленіє трава. З огляду на прийдешні морози, трошки змучена і рідкісна. Але навіть така вона все ж гріє душу, тішить око. Тільки ось оку не дуже то хочеться бачити, як цю травичку душать, біліючи на газонах, недопалки, яких на ній – хоч греблю гати.

На жаль, таку картину можна побачити чи не у кожному населеному пункту не лише Київщини чи України, а навіть у світі. За даними досліджень, курці у всьому світі купують близько 6,5 трильйонів цигарок на рік і лише 3 трильйони недопалків потрапляє до сміттєвого кошика. Решта викидаються на вулицю, в парку, на природі, з вікна, на зупинці... А далі – в землю, водні ресурси. Тож недопалки є найбільш поширеною формою пластикового сміття на планеті. І, що з того, подумає хтось.

«На жаль, багато людей помилково вважають, що недопалки у природі повністю розкладаються, адже там всередині «лише» папір і тютюн і спокійно кидають їх де завгодно, не доносячи навіть до смітника. Через цю поширену оману ми тепер маємо грандіозне забруднення», – запевняють в «Україна БЕЗ сміття».

Для прикладу, сигаретні фільтри забруднюють світовий океан сильніше, ніж будь-яке інше сміття. У фільтрах містяться синтетичні волокна, сотні хімікатів і пластик. Потрапляючи в воду вони не розкладаються, а забруднюють океан токсинами, отруюючи все живе, а у ґрунт – пригнічують та уповільнюють ріст рослин.

«Багато людей помилково вважають, що цигарки масового виробництва зроблені з природних компонентів та повністю розкладаються. Але це не так», – зазначають в «Україна БЕЗ сміття». – «Дослідження показують, що сигаретні фільтри на основі ацетату целюлози за більшості обставин не розкладаються через їх щільний склад молекул ацетилу. Однак під дією сонячного світла, або вологи сигаретні фільтри можуть розпадатися на мікропластик, що містить у собі 7000 хімічних речовин, які згодом вилуговуються у воду чи ґрунт. Багато з них є токсичними самі по собі, а принаймні 50 є відомими канцерогенами».

Що ж робити? Як боротися з недопалками? Для прикладу, у Брюсселі ввели штраф 200 євро за кинутий недопалок. Натомість у Нідерландах у боротьбі з недопалками на вулицях планують використовувати ворон.

«Найкращим рішенням, як для навколишнього середовища, так і для вашого здоров’я, буде не курити взагалі. Що з переробкою? Тут все складно. У нас відсутні технології для переробки недопалків. Тож дуже сподіваємось на те, що з часом вони будуть з’являтися, а кількість курців – зменшуватися. Поки що найкращим рішенням буде все ж доносити недопалки до урни, щоб вони не потрапляли масово у довколишнє середовище. Залишений на пляжі або викинутий в лісі недопалок нікуди не зникне – він буде продовжувати отруювати еко-системи. Пам'ятаймо про це», – кажуть в «Україна БЕЗ сміття».