Здоров'я
Україна-суспільство
ЛайфХаки

Як не піддаватись паніці через пандемію COVID-19?


Більше року коронавірус панує у світі, забираючи все більше людських життів. Невтішна статистика COVID-19 може будь-кого змусити панікувати. Як впоратись із тривогою за власне життя і здоров’я та своїх  близьких, читайте далі.

Не слід забувати, що коронавірус є одним із різновидів респіраторної вірусної інфекції, а лікування вірусних респіраторних захворювань не є чимось новим у медицині. До того ж впродовж останнього року пандемії протоколи лікування вдосконалилися та лікарі покращили свої навички у лікуванні пацієнтів з COVID-19, зазначають у Центрі громадського здоров’я.

Передусім, обов’язок кожного – захистити себе й оточуючих від інфікування. Захист від інфікування COVID-19 такий самий, як і від інших респіраторних інфекцій: 

  • носіть маску або респіратор у громадських місцях, уникайте скупчення людей та дотримуйтеся фізичної дистанції,
  • регулярно мийте руки або використовуйте антисептик, якщо у вас немає доступу до мила,
  • обробляйте антисептиком поверхні, до яких часто торкаєтеся (ручки дверей, поверхні столів тощо),
  • якщо ви кашляєте або чхаєте, робіть це у згин ліктя,
  • не торкайтеся обличчя, адже один зі шляхів інфікування саме через слизові оболонки,
  • залишайтеся вдома, якщо маєте симптоми хвороби, та зв’язуйтеся зі своїм сімейним лікарем.

Пандемія породжує паніку та страх

Страх, переживання та стрес – нормальна та зрозуміла реакція в умовах, коли епідеміологічна ситуація залишає бажати кращого та коли діє велика кіькість карантинних обмежень.  Невизначеність і неможливість контролювати та планувати своє життя можуть призвести до розладів сну, проблем із концентрацією, депресивного та тривожного розладів, панічних атак, страху людей, які мають симптоми хвороби. У такому випадку важливо вчасно звернутися по допомогу, наприклад, до фахівця з психічного здоров’я або поговоріть про ваші переживання із близькою людиною.

Корисні поради, як зменшити стрес та полегшити паніку:

Зосередьтеся на тому, що ви можете контролювати. Коли наші плани руйнуються через карантинні обмеження і ми не можемо спланувати ані відпустку, ані вихідні, важливо залишатися при чомусь стабільному. 

Ваші маленькі ритуали, яких ви можете дотримуватися в умовах карантину, дають вам відчуття контролю над власним життям і зменшують тривожність. Це можуть бути спільні сніданки, прогулянки з близькими, перегляд фільмів тощо.

Тримайте руку на пульсі новин, але без одержимих перевірок. Важливо розуміти, яка епідеміологічна ситуація в країні, щоб знати як поводитися і чого очікувати. Та намагайтеся не перевіряти новини щогодини, інакше це підвищить панічні настрої і відчуття страху за власне здоров’я та здоров’я близьких.

Харчуйтеся регулярно і правильно. Збалансована їжа, багата вітамінами й мікроелементами, може зміцнити ваш організм та допомогти йому протистояти вірусу. 

Також правильне харчування позитивно впливає на ваше психічне здоров’я, адже від спожитої їжі залежить те, як працює наш мозок, як у ньому утворюються нейромедіатори, за допомогою яких нейрони «спілкуються» між собою, та як працює наша імунна система. 

Дотримуйтеся режиму сну. Така щоденна процедура як сон здається настільки невибагливою і тривіальною, що дуже легко забути про її важливість для людини. Повноцінний сон має тривати 7-8 годин. Поки людина спить, у неї відновлюється імунітет, здійснюється синтез гормонів (мелатонін виробляється вночі, а кортизол вранці) та виводяться токсини з організму.

Майте регулярну фізичну активність. Спорт допомагає впоратися зі стресом, тривогою та панічними настроями, адже під час фізичного навантаження виділяється ендорфін. Також спорт відволікає від нав’язливих негативних думок і допомагає зосередитися на будь-чому іншому. 

Залишайтеся на зв’язку з близькими. Неважливо як близько або далеко знаходяться ваші близькі та як часто ви з ними спілкуєтеся, намагайтеся підтримувати з ними зв’язок. Також якщо ви почуваєтеся самотньо, не соромтеся зателефонувати другу або запросити його на зустріч.

Допомагайте іншим. Добрі справи, волонтерство та допомога іншим робить людину щасливою, так стверджують численні дослідження. 

Фото: freepik.com

Дізнайтесь також, що робити, якщо ви зустріли безпритульну тварину: поради фахівців.

Читайте поради ФОПам – як уникнути боргів до бюджету.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу - переходьте і підписуйтесь на наш телеграм-канал «Погляд Київщина - Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook Погляд Київщина і дивіться на YouTube.