Новини
Головні новини
Здоров'я

Як і чому Україна вибрала дорогу вакцину замість дешевшої?


Ефективність закупленої Україною китайської вакцини - 50%, тим часом як у інших виробників –  90%, а єдина допущена до реєстрації в Україні вакцина – російська: народна депутат Олександра Устінова. 

Ефективність вакцинування від коронавірусу фахівці називають однією з умов боротьби з епідемією. І, тут, звичайно ж, не останню роль відіграє якість і вартість вакцини, яку розробили уже чимало компаній і наразі конкурують у боротьбі за клієнтів. А клієнтами якраз є цілі країни, які закуповують вакцину.

Щодо придбання вакцини Україною – народний депутат від партії «Голос» Олександра Устінова опублікувала на ресурсі Українська правда авторську статтю, у якій ідеться про те, що міністр охорони здоров'я Максим Степанов в ручному режимі зірвав закупівлю вакцини, яка б коштувала країні три долари за дозу, а наразі йдеться про придбання уп’ятеро дорожчого і менш ефективного такого продукту.

Дорожче в 5 разів

Олександра Устінова повідомила, що державне підприємство «Медичні закупівлі» було на фінальному етапі підписання договору з компанією з Serum Institute of India – найбільшим світовим виробником вакцин, вакцину якого закуповували для COVAX - всесвітньої ініціативи з боротьби з COVID-19. Однак цей процес скасував МОЗ.  Про це народна обраниця дізналася з відповіді підприємства на її депутатський запит.

Втім, без вакцини Україна не залишиться, запевняє уряд. Однак яку отримаємо? Олександра Устінова зазначає, що це буде китайська вакцина компанії Sinovac Biotech. Коштуватиме вона по $17,85 за дозу, тоді як Serum Institute of India пропонували ледь не по $3, тобто мало не ушестеро дешевше.  

Можливо, українські посадовці, скасовуючи угоду, дбали насамперед про якість вакцини? Однак Олександра Устінова вказує на дослідження Бразилії, згідно з якими ефективність китайської вакцини 50%, на відміну від 90% і вище, підтверджених у інших виробників. До того ж цю вакцину не придбала жодна країна ЄС. Індійську ж вакцину вже закупило понад 160 країн.

Інші країни вже почали вакцинацію

«Спочатку нам рік брехали, що ведуть перемовини щодо отримання вакцин. Насправді ж процес реєстрації виробників почався аж з середини грудня, коли не те що Велика Британія чи США, а й бідніші країни, як, наприклад, Філіппіни чи Марокко, вже давно закупили вакцини. І майже всі європейські країни, в тому числі сусіди України, цими днями почали вакцинацію. Зрештою, «конкурс Степанова» з усіх виробників пройшов лише один – Sinovac Biotech, а фірмою-постачальником стало українське акціонерне товариство «Леккхім», - зазначає народний депутат. 

Вона зауважує, що при захмарній ціні український виробник виступив «компанією-прокладкою». І ця новина про закупівлі не могла залишитись непоміченою, оскільки інші світові розробники вакцин пропонують ціни у $2, $8,5 та $12 за дозу.

«Договір вже укладено, принаймні, ми отримаємо хоч якусь вакцину, скажете ви. Проте й тут проблема: Україна замовила усього 1,9 млн доз. Для повноцінної вакцинації кожна людина має отримати по дві дози вакцини, а отже, нині, завдяки жадібності міністра, на вакцинацію може розраховувати менше 1 мільйона українців. При ефективності в 50% – діліть цю цифру надвоє», -

Олександра Устінова

Устінова звернула увагу, що крім обіцяних 8 мільйонів доз допомоги від COVAX, Україна як держава не мала жодної законтрактованої дози вакцини станом на початок 2021 року. Також, за її словами, ще 5 мільйонів доз «Лекхім» хоче продати самотужки підприємствам.

«Іншої вакцини ні в кого іншого все одно не вийде купити, адже жодна інша вакцина не зареєстрована в Україні. І найбільші шанси на реєстрацію має лише російський "Спутнік V», -

Олександра Устінова

Коли почнеться вакцинація?

Вочевидь, не все так просто. Як повідомив учора, 13 січня, ресурс ВВС, існує кілька умов, за яких китайська вакцина має надійти до України, і за яких має початися щеплення від Covid-19. Про це розповів голова Національної технічної групи експертів з питань імунопрофілактики Федір Лапій.

Серед цих умов - обов'язкова реєстрація цієї вакцини в одній із країн з сильною регуляторною політикою, зокрема, в ЄС, США, Канаді, Швейцарії чи Австралії. І в разі, якщо китайська вакцина там пройде повну перевірку і реєстрацію, тоді її за спрощеною процедурою зареєструють і в Україні.

Видання наголошує: «Крім того, мають опублікувати результати третьої фази клінічних досліджень вакцини Sinovac. Лише потім цю вакцину зареєструють в Україні і нею почнуть вакцинувати».

Чому заблокували  роботу «Медзакупівель»?  

На проблему закупівлі дорогої вакцини замість дешевої, як розповідає Устінова у своїй статті, публічно звернув увагу Арсен Жумаділов - керівник ДП «Медичних закупівель України». Після чого роботу «Медзакупівель» було заблоковано.

«Тож наразі Україна не лише не може укладати договори про постачання нової вакцини, а й призупинила постачання всіх інших ліків. Вкотре мільйони тяжкохворих українців залишаються без життєво необхідних препаратів через політичні ігри міністра. «Вишенькою» на торті стала заява Степанова про те, що компанію, яка проводить закупівлі, планують змінити», - зауважує народний депутат.

Ціна «ненажерливості»

Олександра Устінова зазначає, що й раніше процес закупівлі ліків слугував «хлібом» для міністрів, адже найбільші корупційні схеми йшли саме через МОЗ. А «Медзакупівлі України» було створено для унеможливлення такого втручання від МОЗ і з метою за прозорим конкурсом закуповувати медикаменти.

«Але нас знову повертають в часи Богатирьової. Бо такі схеми геть не оминули «нової влади». У березні я писала, як ще тодішній керівник МОЗу Ілля Ємець блокував отримання захисних масок, халатів та респіраторів для лікарів, бо постачальник був «не свій». Ціна «ненажерливості» нинішнього міністра ще страшніша: тепер без вакцинації лишається більшість населення, й Україні загрожує остаточне ярмо країни третього світу», - каже Устінова. 

Депутат пояснює, що це загрожує, окрім питань, пов’язаних суто із здоров’ям українців, й іншими проблемами.

«До нас тривалий час буде заблокований переліт до інших країн, де населення вже буде вакциноване. Інвестори боятимуться вкладатися в нашу економіку, адже ефективна вакцинація стала пріоритетом для адекватного інвестиційного клімату в державах у 2021 році», - 

Олександра Устінова

Адже йдеться про те, що ледь не щодня збільшуватиметься прірва між розвитком вакцинованих і невакцинованих країн.

Російська «Спутнік V» як альтернатива?

А тим часом проросійські сили все частіше пропонують нам у якості альтернативи російську вакцину «Спутнік V». І поки Степанов говорить, що питання закупівлі російської неперевіреної вакцини надто заполітизоване, й треба дивитися, чи вона ефективна, і поки МОЗ медійно відхрещується від закупівель у росіян, «Спутнік V» - чомусь єдина допущена до реєстрації в Україні вакцина

Справді це не може не дивувати, однак Олександра Устінова дає просте пояснення: «Нас, фактично, знову відділяють від цивілізованого світу та штовхають в бік Росії та їх вакцини, яку не визнав ніхто в світі. Тож поки наші лікарі ціною власного життя втримують країну від епідеміологічної катастрофи, міністр задля старого-доброго «дерибану» готовий заплатити здоров’ям та добробутом українців на багато років». 

Що кажуть в офісі президента?

У повідомленні Офісу президента зазначається, що Sinovac Biotech є найбільшою китайською компанією із виробництва вакцин. Щорічно вона виготовляє від 300 до 500 мільйонів доз вакцин, які схвалені в 34 країнах світу. Компанія розробила та вивела на ринок вакцини проти гепатиту А і В, вірусів грипу, включно з пташиним, паротиту. Рішення про закупівлю вакцини Sinovac Biotech проти COVID-19 у кількості 50 мільйонів доз вже ухвалила зокрема Туреччина.

У ОП запевняють, що Україна використовуватиме вакцину Sinovac Biotech для захисту насамперед тих громадян, які мають критичний ризик інфікування, та тих, хто виконує критичні функції у боротьбі з пандемією. Щеплення буде безкоштовним. Володимир Зеленський відзначив, що контракт укладено саме з досвідченим виробником вакцин.

В ОП кажуть: «Вакцина Sinovac Biotech (CoronaVac) є інактивованою вакциною, яка випускається у шприці та зберігається при температурі від +2 до +8 градусів за Цельсієм. Проведені клінічні випробування у різних країнах, за результатами проміжних даних, показали ефективність препарату до 97%. Так, ІІІ фазу клінічних випробувань було проведено в Індонезії (1600 пацієнтів, ефективність 97%) та Туреччині (1325 пацієнтів, ефективність 91%). Завершується III фаза клінічних випробувань у Бразилії, проміжні результати очікуються 7 січня 2021 року. Відповідно, на січень наступного року планується отримання дозволу на застосування препарату в Китаї та інших країнах, також вакцина буде подана на прекваліфікацію до ВООЗ у лютому 2021 року».

Президентський офіс переконує, що Україна продовжує активний переговорний процес з усіма надійними виробниками для того, щоб збільшити доступ українців до ефективної та безпечної вакцини.

Як повідомляв «Погляд», працівники, що лікують від COVID-19, почнуть отримувати доплати. Також «Погляд» інформував, що МОЗ ініціює пілотні проєкти із аеромедичної евакуації у Києві та Львові.

  Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.