17.10.2018
Наталія Проценко 0
Серед шкіл, які є пілотними у впровадженні проекту нового Державного стандарту початкової загальної освіти, є і Вишгородська школа № 1.
Новий метод навчання - перехід від знаннєвої школи до школи компетентностей – дає учителям більше можливостей для урізноманітнення занять, разом з тим вимагає й розширення бази для проведення уроків.
Одну з таких баз запропонував Вишгородський історико-культурний заповідник – проведення інтегрованих уроків з краєзнавства у Музеї давньоруського гончарства. Заняття включає екскурсію музеєм, розповідь у доступній для дітей формі про історію краю, його ремесел, знайомство з унікальними експонатами та традиціями і побутом Київського Полісся, а також – бліц-майстер-класи. Цього року у музеї розгорнулася низка експозицій, які дають додаткові можливості кращого засвоєння краєзнавчої інформації.
Учні 2-Г класу Вишгородської школи №1 (це один з таких пілотних класів), які завітали до Музею на інтегрований урок, з цікавістю слухали інформативні, захопливі розповіді завідувача музею Олександра Кочубея про історію Вишгорода, який у часи Київської Русі був потужним гончарним центром, про розвиток човнярства і рибальства – в експозиції музею є унікальні човни-довбанки. А завідувач експозиції «Від бортництва до вуликового бджільництва» Олексій Скоростецький розказав про життя бджіл, і закріпив розповідь демонстрацією фільмів на бджолину тему. А потім хлопчики й дівчатка й самі долучились до одного з ремесел – Олексій Скоростецький навчив їх власноруч виготовляти свічки з духмяного воску, які діти понесуть додому, щоб похвалитися рідним щойно отриманими новими навичками. А ще була весела фотосесія на виставці «Плетене диво», а потім - дегустація меду з духмяним чаєм. Другокласники прийшли із своїм сюрпризом - почастували всіх лимоном, який виростили самі в класі, то ж сюди додалися і елементи вивчення ботаніки. Також учителька другокласників Наталія Іванцова детально розпитала Олександра Кочубея про майстер-класи з гончарства і ліплення з глини, аби наступного разу завітати з дітьми на творчі заняття.
Такі заняття у Музеї давньоруського гончарства проходять майже щодня. Вони стали популярними і серед інших шкіл міста.
Зокрема, найактивнішими відвідувачами є учні Вишгородської спеціалізованої школи «Сузір’я». Найбільший інтерес викликає те, що інколи діти стають свідками передачі нових експонатів. Зокрема, в експозиції «Від бортництва до вуликового бджільництва», крім давніх бортей, донедавна було 14 вуликів різних типів і різного часу виготовлення, за якими можна відстежувати історію бджолярства Київського Полісся. А нещодавно житель Обухівського району Анатолій Здоренко передав музею 15-й. Це вулик Український на дві бджолині сім’ї, який прибув до музею під час заняття для четвертокласників школи «Сузір’я», і це викликало в них неабияке захоплення.
Втім, така форма роботи з дітьми вийшла за межі лише Вишгорода. Такі заняття – екскурсії дедалі частіше відвідують і школярів Києва та Київщини. Нещодавно до музею завітали вихованці з дитячого будинку сімейного типу та члени клубу за інтересами з Печерського району Києва у рамках програми «Діти Печерського району - дітям Вишгорода». Директор Вишгородського історико-культурного заповідника, кандидат історичних наук Влада Литовченко, тепло привітавши гостей, зауважила, що запроваджена програма спрямована на ознайомлення з історією, побутом і традиційними ремеслами Вишгородського краю, і це сприятиме глибшому пізнанню історії України загалом.
А семикласники столичної школи №159, окрім загальної інформації, зосередились на історії гончарної справи у Вишгороді часів Київської Русі, а потім і самі спробували свої сили у цій справі: одні з них працювали на гончарному крузі, інші ж ліпили з глини. Ці вправи так захопили всіх, що до ліплення долучились і педагоги.
Також незабаром очікується візит школярів з Боярки.
Новий Державний стандарт початкової загальної освіти наступного року з формату пілотного вийде на рівень загальний. І Вишгородський історико-культурний заповідник напрацьовує досвід проведення інтегрованих уроків, який уже зараз показує – ця справа є успішною.
Джерело: Управління культури, національностей та релігій КОДА