Новини
Суспільство

Викрито схему по відмиванню грошей із українським зерном


Сума нанесених збитків державі становить приблизно 2% ВВП України.

На засіданні Тимчасової слідчої комісії по сплаті податків, 18 грудня, було оприлюднено масштабні схеми по неповерненню валютної виручки через експортні операції з зерном, олійними культурами та продуктами переробки. Про це повідомив депутат Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Мар’ян Заблоцький.

"Схема проста: зерно купується у фермерів за доларову готівку, експортується, валютна не вертається. Так конвертується доларова готівка в безготівкові депозити закордоном. І навпаки. Це 100% операції по відмиванню грошей і ухиленню від сплати податків", - пояснив Мар’ян Заблоцький.

Збитки від схеми

За останні чотири роки за допомогою схеми реалізації зерна, олійних культур та продуктів переробки неповернення валютної виручки складає $6 млрд, а з червня 2019 по вересень 2020 року сумма становила більше $2 млрд.

"Сума нанесених збитків державі становить приблизно 2% ВВП України або фактично недоотримання даної суми. Основну участь беруть ТОП-5 міжнародних трейдерів, які сумарно відправляють 60% експорту зернових з України", - йдеться в повідомленні.

Неоподаткова частка товару в розрізі трейдерів становить більше 50%, частина якої купується за готівкові кошти.

Головні учасники махінацій

Основна проблема спостерігається у міжнародних трейдерів, які купують зерно у компаніях-"помийках", працюють по схемі "неповернення валютної виручки".

Згідно матеріалів наданих Комісії, у ADM практично відсутні купівлі зерна в компаніях, що не повертають валютну виручку. Повністю білими виявились українські Кернел і Нібулон.

"Ми будемо звертатись до відповідних органів іноземних держав з тим щоб виявили і припинили схеми з відмивання грошей. Ми також обов’язково звернемось і в штаб квартири самих трейдерів, а також обслуговуючих банків, з тим щоб провели аудит своїх комплаєнс процедур", - йдеться в повідомленні.

"Чеська", "польська" та "британська" схеми

За "чеською" схемою, Україна не отримала мінімум $99,1 млн валютної виручки від Сергія Литвинова, що засновував та здійснював управлінську діяльність через громадян Чехії та України.  У компаніях була відсутність будь-яких відкритих даних щодо ведення та історії підприємницької діяльності, власності, а також даних по персоналу, адже для ведення підприємницької діяльності необхідно мінімум 20 і більше співробітників.

Наразі крім власника компанії є також і довірені особи - Анна и Наталія Литвіни та регістратор-нотаріус Sarka Zwierzynova з Праги. Декілька десятків компаній, що зареєстровані під ідентичними документами і за довіреностями від громадян України, активно вивозять аграрну продукцію за межі нашої держави. Очевидна пов'язаність вказаних компаній а також участь у кримінальній діяльності не викликає підозри у Cargill, Sierentz, Cofco, Dreyfus, Bunge, Olam

У польській фінансовій звітності відповідні операції з Україною не відображені, а валютні кошти не надходили, проте було зареєстровано експорт 1,6 млн тон на суму $550 млн неповернення валютної виручки за 2017-2019 рр. та на суму $488 706 за 2019-2020 рр.

Згідно судових рішень Binboro SP Zoo не розрахувалась зі своїм постачальником ТОВ "Вінагро-Фуд". Навіть після 6 місяців з моменту винесення судових рішень про неповернення валютної виручки Cargill, Sierentz, Cofco, Dreyfus, Bunge, Olam продовжували вантажити товар. За даними відкритого европейского сервісу DNB, кінцевими власниками Binboro SP Zoo є два громадянина Украины Віктор Огиря та Олексій Балишин, які також пов’язані з 24 польскими компаніями серед яких Oil House SP Zoo и Biel-Trans.

У "британській" схемі, власник - громадянин України Олег Егоров, вивіз 168 000 тон соняшникової олії та 80 000 тон зернових культур на суму $135 млн.

Як повідомляв "Погляд", директор Київського молодіжного центру та його заступник разом із ще двома співучасниками стали організаторами злочинної схеми на соціальних проєктах, що призвело до розкрадення 4 млн грн з держбюджету.

"Погляд" також писав, що керівників АТ "Укрзалізниця" звинувачували в організації корупційної схеми під час контейнерних перевезень.

Щоб бути першими у курсі найсвіжіших новин Київщини, України та світу – переходьте і підписуйтесь на наш  Telegram-канал «Погляд Київщина – Інформаційна Агенція». Читайте нас у Facebook «Погляд Київщина» і дивіться на YouTube.

Фото: pixabay, данні Мар’яна Заблоцького у Telegram