Вибух наднової: НАСА показали 13 років життя зірки (ВІДЕО)
Фахівці з американського космічного агентства NASA показали, як виглядає вибух наднової. Явище вченим вдалося сфотографувати на серії знімків, отриманих в ході 13-річних спостережень, які потім зібрали в повноцінний відеоролик. На кадрах видно поступове розширення хмари навколо зірки, створюваного вибухом.
Йдеться про Кассіопею А, яка розташована від нас на відстані 11000 світлових років. На думку астрономів, наднова вибухнула приблизно в 1680 році.
Протягом останніх двох десятиліть газопилову хмару спостерігали за допомогою телескопа Chandra, запущеного в серпні 1999 року. У минулому році після аналізу даних обсерваторії вчені виявили, що надзвичайно потужні ударні хвилі, що утворилися після вибуху, знову повертаються в серці цієї хмари.
На відео астрономи об'єднали результати багаторічних спостережень, показавши, як неймовірно гарячий газ, температура якого сягає 20 млн градусів за Фаренгейтом, повільно розширюється за період з 2000 по 2013 рік. На кадрах також видно вибухова хвиля від наднової на зовнішніх краях хмари, яка виглядає синьою.
Коли такі хвилі стикаються з космічною речовиною, вони сповільнюються, створюючи другу ударну хвилю, яка рухається назад через хмару до її середини. Зазвичай, її швидкість набагато нижче, ніж у першій хвилі, проте у випадку з Кассіопеєю А астрономи зафіксували, що вона досягла 10-14 млн км/год.
За словами вчених, зворотна ударна хвиля нагріває газ всередині останків наднової і змушує їх світитися. Саме цей процес і дозволяє дослідникам бачити останки загиблої зірки і вивчати їх через сотні років після вибуху.