Виборчий процес: які зміни чекають на українців
Нещодавно президент України підписав закон «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення виборчого законодавства» № 805-ІХ. Документ оприлюднено в офіційному парламентському виданні "Голос України".
Зазначається, що закон передбачає врегулювання неузгодженостей, уточнення строків та спрощення виборчих процедур.
Evgenia Genova, експерт у ULEAD, підготувала топ-7 змін, які найбільше впливатимуть на виборчий процес:
- Вибори до місцевих рад у населених пунктах із кількістю виборців 10 тисяч і більше відбуватимуться за пропорційною системою із відкритими виборчими списками.
- Оновлена форма виборчого бюлетеня, у якому буде список партій та порожня клітинка для позначки ліворуч і список кандидатів та трафарет, який треба буде заповнити цифрами, праворуч. Цифрами буде позначатися номер кандидата у списку партії, за якого хоче віддати свій голос виборець. При цьому зазначати цифру необов'язково: за бажання можна обрати лише партію.
- Обирати кандидата у списку треба для того, щоб він або вона могли "просунутися" вгору у відкритому списку серед однопартійців, для чого треба набрати 25% від виборчої квоти. Таким чином виборець може допомогти "своєму" кандидату потрапити до ради.
- Зменшено грошову заставу в адміністративно-територіальних одиницях, де застосовується пропорційна виборча система на виборах місцевих депутатів та мажоритарна виборча система абсолютної більшості для кандидатів у мери, водночас запроваджено заставу на рівні маленьких міст, сіл та селищ для кандидатів у депутати та на посаду місцевих голів.
- Обов'язковою є гендерна квота під час формування єдиного та територіальних виборчих списків на рівні забезпечення у кожній п’ятірці (місцях з першого по п’яте, з шостого по десяте і так далі) кожного виборчого списку чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі).
- ЦВК буде формувати територіальні виборчі комісії у всіх містах (а не лише в містах обласного значення).
- Перехідними положеннями законопроєкту синхронізовано утворення територіальних виборчих комісій чергових та перших виборів у 2020 році, що дозволить розпочати процес формування територіальних виборчих комісій вже 27 липня.
Нагадаємо, місцеві вибори відбудуться 25 жовтня, але не по всій Україні. У зв’язку із неможливістю забезпечити представництва спільних інтересів територіальних громад не обиратимуть і обласні ради Донецької й Луганської областей та Криму.
Фото: "Слово и Дело"