03.02.2019
Оксана Кириленко 0
2 лютого патріоти вшанували пам’ять полеглих героїв в бою на р. Трубіж.
У селі Вороньків, що у Бориспільському районі, а потім на річці Трубіж Баришівського району Київської області, 2 лютого патріоти Бориспільщини, разом з Громадою вшанували козаків Вороньківської, Бориспільської та Баришівської сотень Переяславського полку.
Упродовж багатьох десятків років про цю героїчну подію часів Національно-визвольної революції згадувати було небезпечно, адже радянська пропаганда називала бандитами всіх українців, які боролися проти комуністичного режиму. Тому рідні повстанців боялися розповідати дітям та онукам правду про подвиг і героїчну боротьбу їхніх батьків і дідів, але вони свято берегли пам’ять про них.
Бій на річці Трубіж — бій, що відбувся 4-5 лютого 1919 між козаками Вороньківської, Бориспільської й Баришівської сотень Армії УНР під командуванням Івана Черпака та РСЧА, на річці Трубіж, біля села Коржі, Переяславський повіт, Полтавська губернія.
Вороньківській сотні було терміново наказано зупинити наступ більшовиків, що йшли залізницею з Харкова на Київ. Коли козаки дісталися мосту через річку Трубіж, де мали їхати більшовицькі війська, вони розібрали залізничну колію, заклали вибухівку та зайняли оборонні позиції. Тут до козацького загону долучилися добровольці з Баришівської сотні. Але пустити більшовицький бронепоїзд під укіс не вдалося, оскільки засідку козаків Черпака було викрито. 4 лютого 1919 року розпочався кривавий бій з набагато чисельнішим та краще озброєним ворогом. Бій тривав два дні, але козаки, зазнавши значних втрат, були змушені відступити. Тоді, героїчно захищаючи Батьківщину, загинуло 70 воїнів. Але часу, на який воїни сотні затримали просування червоних на Київ, вистачило, щоб урядові установи евакуювалися зі столиці Української Народної Республіки до Житомира, а згодом до Вінниці й Кам'янця-Подільська для продовження боротьби проти окупантів.
Таким чином, бійці під командуванням Іван Черпака повторили подвиг Героїв Крут