29.05.2018
Наталія Проценко 0
Тваринний світ “Межигір’я” зачаровує з перших хвилин. І здається, ніби ти опинився десь у Європі. Все це робота громади та, зокрема, біолога Сергія Григор'єва. Але все по-порядку...
Працівник Київського зоопарку Сергій Григор'єв уранці 22 лютого 2014 року прийшов після ночі з Майдану. Збирався лягати спати. Але перед цим вирішив відкрити стрічку новин у Facebook. Там він прочитав, що Віктор Янукович утік із Межигір'я, покинувши на території резиденції великий зоопарк тварин і птахів. Сергій піднявся із ліжка, одягнувся, зателефонував товаришу і разом з ним поїхав до Межигір'я — подивитися, у якому стані тварини.
“Не доїхати тоді було, йшли від “Водогону” пішки — страшенний затор. Поки дійшли, почало вечоріти. Ми прийшли до “Межигір'я”, зайшли на цю ферму і побачили, що чимало людей ведуть себе неадекватно. Вольєри не пристосовані, щоб були відвідувачі — не було замків. Були змушені взяти все під контроль — знайшли дріт, мотузки. Почали зав’язувати вольєри, виганяти звідти людей. Була небезпека, що і тварини, і люди можуть постраждати. Ось, наприклад, у антилопи повідкривали двері, а вона важить 600 кг з гострими рогами. Якби вона вийшла тоді, то з переляку могла б пробігти через натовп людей і багатьох би покалічила”.
Відтак, ми взяли під охорону територію ферми. Виготовили разом з волонтерами таблички, щоб люди не заходили до тварин і їх не годували. Залишилися чекати представників влади і їх рішення стосовно тварин. Так Сергій залишився в резиденції на наступні чотири роки.
Спершу тварини їли запаси, що тут залишилися, а потім почалися перебої. Зараз процес закупівлі кормів для підопічних зоопарку вже налагоджений — їжу запасають на рік вперед.
З часом фауна колишньої резиденції екс-президента тільки розрослася.
З’явився так званий “притулок” для лебедів
“Чимало лебедів слабнуть взимку, не можуть відлетіти у теплі краї. Бувають випадки, коли зламані крила, може і нога, тоді птах не може розігнатися. Такі лебеді залишаються на водоймах. Якщо їх не рятувати, вони гинуть від хижаків та браконьєрів. У зоопарки цих тварин не дуже беруть, бо вони досить агресивні і на одній водоймі можна утримувати лише одну пару. Завжди була проблема з цими лебедями. Ми вирішили, що так як у нас тут чимало водойм, треба цих птахів брати. Взяли одного, другого, третього і вже у нас 20-ро лебедів. 6 цих птахів вже вилікувалися і відлетіли”.
Коли їх багато і вони почувають себе вільно, лебеді ставляться більш толерантно один до одного. За словами зоолога, це унікальна ситуація. Таку кількість лебедів на одній території в Україні можна побачити лише в “Межигір’ї”. Вже два роки сюди звозять хворих лебедів на реабілітацію.
Червонокнижні качки теж не збираються покидати Межигір’я
Прекрасно адаптувалися тут і дикі качки. Сотні цих птахів харчуються разом з лебедями. Також захищено себе почувають червонокнижні огарі. За парканом вони не виживуть, одразу потраплять до рук браконьєрів, — розповідає Сергій.
З часом з’явилися чотири косулі. Для них зробили великий вольєр. "Я самця вигодовував з маленького і тепер він вважає, що я теж олень і конкурент", — сміється зоолог колишньої резиденції.
Також дивують плямисті олені, які спокійно гуляють територією 140 га і привертають увагу всіх відвідувачів. Адже за часів Януковича, наприклад, олені жили у вольєрах для собак. Тому ми самі розширили для багатьох тварин вольєри.
“Тварини одразу змінилися, як ми випустили їх на територію. Стали веселими, яскравими. Підходять до людей, якщо хочуть смаколиків”.
Водночас місцевий біолог бідкається, адже якщо тварини на волі — це не означає, що їх можна чіпати та гратися як з домашніми тваринами.
“На жаль, відвідувачі як бачать тварин, вважають, що вони можуть їх схопити, ганятися за ними. Часто діти бігають за лебедями, чим їх лякають. У тварин є своє життя, радості і гористі. Насолоджуйтеся з відстані!” — закликає зоолог Сергій Григор'єв.
Національний парк — ідеальне рішення
Взагалі у Сергія та громади колишньої резиденції є мрія — створити Національний парк. Адже Межигір'я має площу 140 га і розташоване на березі річки. В основному ліс молодий, проте є місця зі 100-літніми дубами і соснами. Є кілька озер та чимало тварин.
“100% наших громадян підтримують, що ця територія повинна бути Національним парком. Саме Межигір’я має велику історію ще з 980 року — перші спогади. Та прикра ситуація, що сталася 2014 року — це має бути пам’ять, історія всієї нашої нації,. Ми докладаємо максимальних зусиль, щоб все збереглося у належному стані,” — розповідає комендант Межигір'я Денис Тарахкотелик.
“Ми вважаємо, що тут має бути Національний парк. Тому ми хочемо, щоб не було кліток. Щоб тварини жили в умовах волі. Вже на території вільно живіть лебеді, качки, плямисті олені, планується випустити самок косуль. Також на волі живуть багато зайців та диких кроликів, бабаків, їжаків. Я вже займаюся розведенням фазанів звичайних. Вже 20 фазанів випущено на території”.
Нагадаємо, територія колишньої резиденції зараз перебуває у невизначеному юридичному статусі.